5 uporabnih nasvetov za ure Garmin

Igor Harb
Igor Harb
Pred 83 dnevi
·
Čas branja: 5 min
·
Poslušaj vsebino

Imate uro Garmin? Preverite top 5 nasvetov za boljšo uporabo – od prilagajanja nastavitev do naprednih funkcij, ki olajšajo športne in vsakdanje aktivnosti!

Garmin je eden najbolj priljubljenih proizvajalcev pametnih in športnih ur, saj jih odlikuje zanesljivost, odzivnost, robustnost in preprostost upravljanja. Za nove uporabnike ure Garmin in tiste, ki bi iz svoje ure želeli iztisniti nekaj več, smo pripravili hitre nasvete za uporabo.

1. Zdravstveni posnetek

Garminove ure niso namenjene zgolj merjenju športnih rezultatov – njihovi senzorji spremljajo uporabnikovo zdravstveno stanje in počutje. Med drugim večina Garminovih ur meri:

  • srčni utrip,
  • nasičenost kisika v krvi,
  • frekvenco dihanja,
  • variacijo srčnega utripa in
  • raven stresa.

Vse to lahko spremljate sproti v realnem času, ura pa ponuja tudi bolj priročno možnost celovitega pregleda, ki se imenuje Zdravstveni posnetek (oziroma Health Snapshot, če imate nastavljeno angleščino).

Funkcijo Zdravstveni posnetek zaženete v meniju ure, kar se razlikuje glede na model, a jo večinoma najdete v osrednjem meniju. Test traja dve minuti in v tem času ura meri vaš srčni utrip, nasičenost krvi s kisikom (SpO2), dihanje in raven stresa, nato v poročilu združi rezultate meritev v en sam, lahko razumljiv pregled vašega zdravja. S sledenjem podatkov Zdravstvenega posnetka skozi čas dobite boljši pregled nad svojim splošnim zdravjem in počutjem, saj lažje prepoznate odstopanja. Ti podatki vam tako lahko pomagajo pri izbiri pogostosti in vrste vadbe ter bolj zdravega življenjskega sloga.

Kot zmeraj je pri tem nujno izpostaviti, da Zdravstveni posnetek – tako kot vse druge z zdravjem povezane funkcionalnosti pametnih ur – ni tako zanesljiv indikator zdravja kot obisk zdravnika, lahko pa vam pomaga pri boljšem razumevanju delovanja vašega telesa.

Športni programi aplikacije Garmin.

2. Nastavitev podatkovnih polj

Ko športamo, želimo na zaslonu ure videti točno tiste podatke, ki nas najbolj zanimajo. Posamezna ura ima praviloma do štiri podatkovna polja na enem zaslonu, vendar se je sredi napora težko znajti v poplavi podatkov – kako recimo na hitro razločiti, če 5,2 pomeni pretečeno razdaljo, tempo v minutah na kilometer ali nadmorsko višina, kadar tečemo ob obali?

Garminove ure pri vsakem športu, ki ga lahko izberemo, ponujajo res veliko podatkov, na nas pa je, da izberemo prikaz tistih, ki nas dejansko zanimajo. Pri teku so denimo ključni srčni utrip, tempo in razdalja, pri pohodništvu čas, ura in nadmorska višina, pri plavanju razdalje in tako naprej.

Kot rečeno lahko imamo na posameznem zaslonu do štiri polja, nastavimo pa si lahko pet ali več zaslonov, odvisno od tega, koliko podatkov želimo videti in kako jih hočemo imeti prikazane. Vsekakor je priporočljiva vključitev prikaza časa, saj je to osnovna funkcionalnost ure in jo tudi med aktivnostmi pogosto ošvrknemo s pogledom prav zato, da bi videli koliko je ura.

Podatkovne zaslone lahko nastavimo pred začetkom aktivnosti, kar storimo tako, da zaženemo aktivnost, nato pa še preden pritisnemo start izberemo Možnosti oziroma Options. Same nastavitve in razpoložljiva polja se razlikujejo glede na uro in izbrano aktivnost, lahko pa ste prepričani, da boste prvih nekaj tekov, pohodov, ali katerihkoli aktivnosti ta podatkovna polja večkrat prilagajali svojim potrebam.

Trening s pomočjo aplikacije Garmin.

3. Trener Garmin (Garmin Coach)

Tekači in kolesarji, ki bi želeli izboljšati svoje rezultate, lahko posežejo po orodju Trener Garmin (Garmin Coach), ki je vključen v aplikacijo Garmin Connect na mobilnem telefonu in na voljo brezplačno.

Ta virtualni trener vam pomaga doseči vaše tekaške (ali kolesarske) cilje, tako da izberete želeno razdaljo, za katero bi trenirali (npr. 5k, 10k ali mali maraton), nato pa sledite načrtu, ki ga ponudi aplikacija. Tega so pomagali pripraviti dejanski trenerji in drugi strokovnjaki in se nato samodejno prilagaja vaši trenutni pripravljenosti in napredku.

Glavna prednost Trenerja Garmin je sprotno prilagajanje vaši fizični pripravljenosti, tempu treninga in napredku. Ob aktivaciji trenerja vnesemo podatke o tem, koliko trenutno tečemo (oz. kolesarimo), za katero razdaljo treniramo in – če želimo – tudi čas, ki bi ga radi dosegli. Nato nam Garmin ponudi nabor dejanskih trenerjev, ki so pomagali razviti ta program, izberemo pa tistega, ki se nam zdi najbolj primeren za spodbujanje med treningom. Te spodbude temeljijo na nekaterih vnaprej posnetih videih in sporočilih, ki jih dobimo v aplikaciji. Vsak načrt vključuje raznolike teke, od intervalov do dolgih tekov, ki jih program vnese v koledar. Ura po vsakem teku analizira rezultat teka in prilagodi načrt za vnaprej.

Seveda se Trener Garmin in njegovi »avatarji« ne morejo primerjati s pravimi tekaškimi ali kolesarskimi trenerji, ki nas dejansko spremljajo med treningi, vendar pa rekreativnemu športanju ponudi strukturo, ki spodbuja doseganje vse boljših rezultatov, a s tempom napredovanja, ki skrbi, da ne pretiravamo. Ne glede na umerjenost algoritmov pa Trener Garmin ne more vedeti, če smo se poškodovali, zato ga je priporočljivo ignorirati, če ne celo povsem izklopiti, če se med treningom pojavijo bolečine.

4. Iskanje telefona ali ure

Garminove pametne ure so povezane z mobitelom prek Bluetootha, kar je uporabno, če ne najdemo telefona. Vse, kar moramo storiti, je da na meniju ure poiščemo funkcijo »Najdi moj telefon« oziroma »Find My Phone« in jo kliknemo – telefon bo začel piskati tudi, če je nastavljen na tihi profil ali ima izklopljene zvoke.

Kot omenjeno, je za to potrebna aktivna povezava prek Bluetootha, tako da morata biti napravi dovolj blizu in imeti vklopljen Bluetooth, medtem ko naprednejše rešitve proizvajalcev telefonov (npr. Applov Najdi ali Googlov Najdi mojo napravo) omogočajo, da najdemo telefon kjerkoli na svetu se ta nahaja. Je pa seveda rešitev, ki jo imamo na roki, nedvomno bolj, heh, priročna.

Mimogrede, Garminova funkcionalnost deluje tudi v obratni smeri – če založimo uro, jo lahko poiščemo z aplikacijo Garmin Connect.

Plačevanje s pametno uro Garmin.

5. Garmin Pay

Garminove ure podpirajo brezstično plačevanje s plačilnimi karticami. Sistem deluje podobno kot plačevanje z mobiteli (npr. Apple Pay, Google Pay ali Samsung Pay), le da za to uporabimo uro.

  1. Najprej moramo v uro oziroma v aplikacijo Denarnica na uri vnesti svoje plačilne kartice, kar storimo z aplikacijo Garmin Connect na mobitelu.
  2. Ko želimo plačati z uro, v meniju najprej izberemo Denarnico, nato vnesemo štirimestno šifro, ki smo jo izbrali ob namestitvi prve kartice, in nato kartico s katero želimo plačati.
  3. Če ure ne snamemo z roke, nam naslednjih 24 ur šifre ni treba ponovno vnesti, saj s spremljanjem našega srčnega utripa potrjuje, da nihče ni mogel odtujiti ure.

V času pisanja Garmin Pay podpirajo nekatere nekatere domače banke in večina neobank, ostale še načrtujejo uvedbo. 

Če vas zanima, katera ura Garmin je prava za vas, pa vas vabimo k branju Vodiča za nakup pametne ure Garmin.