Aplikacije za pogovor: Varno klepetanje po spletu

Tehnik Maks
Tehnik Maks
Pred 622 dnevi
·
Čas branja: 5 min
·
Poslušaj vsebino

Zadnja aktualna fronta za spletne zlorabe so programi za klepet, kjer zlorabe naraščajo z njihovo priljubljenostjo.

Sploh med pandemijo koronavirusa in delom na daljavo smo se hočeš nočeš morali naučiti uporabljati spletna orodja za komunikacijo, kar je prineslo kopico novih izzivov in možnosti spletnih zlorab.

Ker so programi za klepet dostopni na pametnih telefonih, tablicah, prenosnih računalnikih in drugih napravah, so tveganja toliko večja, saj lahko naenkrat z zlonamerno kodo okužite več različnih sistemov.

Izredno pomembno je, da se pred redno uporabo seznanite z nastavitvami posamezne aplikacije in ji onemogočite pretirano deljenje občutljivih podatkov, hkrati pa poskrbite še za varnostne kopije sporočil in varen dostop do same aplikacije.

Za začetek vam predstavljamo nekaj najbolj priljubljenih programov za klepet. Preverite, kako jih lahko zavarujete ter poskrbite za varno in zasebno komuniciranje. Pomembno je, da redno preverjate nastavitve in funkcije aplikacije, saj se lahko te s posodobitvami spreminjajo.

Splošna pravila varne uporabe aplikacij za pogovor

  • Aplikacije nalagajte iz uradnih virov (Google Play in App Store) za vaš operacijski sistem, ponaredkom pa se izogibajte. Čeprav ponaredki obljubljajo boljšo uporabniško izkušnjo, se vedno izkaže, da to ne drži, hkrati pa lahko ogrozijo vaše podatke in vaše naprave.
  • Aplikacije redno posodabljajte in jih brišite s svojih naprav, ko jih ne uporabljate več. Velikokrat se namreč zgodi, da neposodobljene različice predstavljajo varnostna tveganja, ki se z neuporabo še povečujejo, saj enostavno nismo pozorni nanje. Hkrati se je treba zavedati nevarnosti določenih skupin ljudi, ki posamezne aplikacije za klepet uporabljajo za nagovarjanje mladoletnih oseb, spletno nadlegovanje oziroma drugačno zavajanje uporabnikov.
  • Pomembno je tudi, da ne odpirate povezav v sporočilih nepoznanih uporabnikov oziroma da med prijatelje ne dodajate neznancev, saj lahko tako lažje pridete v stik z zlonamerno kodo.

Ne glede na to, katero aplikacijo uporabljate, je priporočljivo, da uporabniška imena za dostop do sistemov za klepet zavarujete z dvostopenjsko avtentikacijo in dobrim geslom, ki si ga izmislite za vsako storitev posebej.

WhatsApp

Pri uporabi WhatsAppa priporočamo, da v nastavitvah zasebnosti izključite določene storitve, s čimer boste omejili dostop do svojih podatkov in drugih vsebin, ki jih obiskujete. Poleg tega lahko vklopite funkcijo dvostopenjske avtentikacije, ki bo dodala dodatno plast varnosti ob prijavi v aplikacijo. Priporočljivo je tudi, da omejite, kdo lahko vidi vašo profilno sliko, osebne podatke, status in zadnjo aktivnost – te nastavitve lahko prilagodite tako, da so vidne le vašim shranjenim stikom ali izbrani skupini ljudi. Prav tako lahko vklopite samodejno brisanje sporočil po določenem času, kar pripomore k večji zasebnosti. Redno preverjajte dovoljenja, ki ste jih aplikaciji odobrili, in odstranite nepotrebne pravice, kot je dostop do lokacije ali medijskih datotek, če jih ne potrebujete.

Več si preberite na uradnem spletišču

Viber

Pri uporabi aplikacije Viber vam priporočamo, da si v nastavitvah zasebnosti uredite posamezne funkcije, ki skrbijo za oglasne vsebine, zasebno komuniciranje in deljenje vsebin. Posebej bodite pozorni na možnost skritih klepetov, ki omogočajo dodatno zaščito občutljivih pogovorov z geslom. Vključite možnost samodejnega brisanja sporočil po določenem času, kar poveča varnost zasebnih pogovorov. Prav tako preverite, kdo vas lahko doda v skupinske pogovore, in omejite to možnost na svoje stike. Ugasnite funkcijo skupne rabe vaše aktivnosti, kot je “viden na spletu”, ter preverite dovoljenja aplikacije za dostop do vaših datotek, kamere in mikrofona. Redno posodabljajte aplikacijo, da zagotovite zaščito pred morebitnimi varnostnimi ranljivostmi.

Facebook Messenger

Tudi pri uporabi Facebook Messengerja vam priporočamo, da si v nastavitvah vključite zasebne pogovore, ki omogočajo šifriranje od začetka do konca in zagotavljajo višjo stopnjo varnosti vaših sporočil. Poleg tega redno brišite zgodovino iskanj in pogovorov, ki jih ne potrebujete več, da zmanjšate tveganje za morebitno zlorabo podatkov. Prilagodite, kdo vas lahko kontaktira, in omejite zahteve za sporočila samo na svoje stike. Ugasnite funkcijo aktivnega statusa, da skrijete svojo prisotnost na spletu, ter preverite, ali imate vklopljeno preverjanje prijav, ki vas obvešča o sumljivih dejavnostih. Prav tako bodite pozorni na dovoljenja aplikacije za dostop do vaših stikov, lokacije in kamere, ter jih prilagodite glede na svoje potrebe.

Več si preberite na uradnem spletišču

Preberite tudi, kako izbrisati Facebook račun!

Instagram Messenger

Če uporabljate Instagram, lahko izboljšate stopnjo zasebnosti z vklopom zasebnega profila, kar omogoča, da vaše objave vidijo le odobreni sledilci. Poleg tega lahko omejite vpogled v vaše zgodbe, tako da jih vidijo le izbrani uporabniki. V nastavitvah zasebnosti izključite možnost komentiranja pod objavami ali omejite, kdo lahko komentira, da zmanjšate tveganje za neželene ali sovražne komentarje. Preverite nastavitve za neposredna sporočila, kjer lahko omejite, kdo vam lahko pošilja sporočila ali prošnje za klepet. Prav tako izklopite deljenje svoje aktivnosti, kot so všečki in spremljanje, ter deaktivirajte lokacijske oznake na objavah. Redno pregledujte seznam svojih sledilcev in odstranite morebitne sumljive račune.

Več si preberite na uradnem spletišču

Snapchat

V Snapchatu lahko v nastavitvah zasebnosti omejite krog prijateljev, ki lahko spremljajo vaše vsebine, tako da izberete možnost, da jih vidijo le izbrani stiki. Poleg tega vklopite način "Ghost Mode", ki popolnoma skrije vašo fizično lokacijo pred drugimi uporabniki. Prav tako lahko omejite, kdo vas lahko doda kot prijatelja, tako da to dovoljenje nastavite le za uporabnike, ki poznajo vašo telefonsko številko ali uporabniško ime. Redno preverjajte nastavitve dovoljenj za aplikacijo, kot so dostop do kamere, mikrofona in lokacije, ter odstranite tiste, ki jih ne potrebujete. Prav tako je priporočljivo izključiti funkcijo samodejnega shranjevanja Snapov v spomine, če želite dodatno zaščititi svojo zasebnost.

Več si preberite na uradnem spletišču

TikTok

Tudi TikTok vam omogoča določeno stopnjo zasebnosti, kjer lahko omejite vidnost svojih vsebin tako, da svoj profil nastavite na zasebnega. To pomeni, da lahko vaše objave vidijo le odobreni sledilci. V nastavitvah zasebnosti lahko omejite, kdo lahko komentira vaše objave, pošilja sporočila ali reagira na vaše vsebine, ter te možnosti nastavite na "samo prijatelji" ali jih popolnoma izklopite. Prav tako lahko onemogočite prenose vaših videoposnetkov in omejite, kdo lahko uporablja funkcije, kot sta duet ali šivanje (stitching), z vašimi vsebinami. Redno preverjajte dovoljenja aplikacije za dostop do vaše kamere, mikrofona in drugih osebnih podatkov ter onemogočite nepotrebne funkcije, kot je samodejna povezava z drugimi platformami.

Več si preberite na uradnem spletišču

Twitter (X)

Na platformi X (prej Twitter) si lahko izboljšate zasebnost z vključitvijo omejevanja vidnosti objav, tako da svoje tvite nastavite kot zaščitene, kar pomeni, da jih lahko vidijo le odobreni sledilci. Vključite potrjevanje sledilcev, da nadzorujete, kdo vas lahko spremlja, in omejite deljenje svojih vsebin, s čimer preprečite, da bi jih drugi retvitali brez vašega dovoljenja. Prav tako lahko v nastavitvah zasebnosti omejite, kdo vam lahko pošilja neposredna sporočila ali vas označuje v objavah. Če želite dodatno zaščititi svoj račun, vklopite dvostopenjsko avtentikacijo in redno preverjajte nastavitve dovoljenj za aplikacijo.

Več si preberite na uradnem spletišču

Discord

Uporabnikom Discorda bo prav prišlo avtomatsko pregledovanje vsebin, ki ga lahko omogočite v nastavitvah zasebnosti in varnosti. Ta funkcija omogoča pregled neposrednih sporočil, da se zaznajo in filtrirajo neprimerne vsebine, grožnje ter druge neželene objave, preden pridejo do vas. Prav tako lahko omejite, kdo vam lahko pošilja zasebna sporočila, tako da dovoljenje nastavite le za uporabnike, ki so vaši prijatelji ali člani istih strežnikov. V nastavitvah strežnika lahko omogočite dodatne filtre za moderiranje vsebin ter omejite dostop do določenih kanalov in skupin glede na vloge uporabnikov. Redno preverjajte, katere strežnike obiskujete, in zapustite tiste, kjer zaznate neprimerno vedenje.

Več si preberite na uradnem spletišču

Telegram

Uporabniki Telegrama si lahko v nastavitvah zasebnosti vključijo možnost omejevanja dostopa do svojega profila, kar pomeni, da samo izbrani stiki lahko vidijo vaše osebne podatke, kot so telefonska številka in profilna slika. Prav tako lahko omejite, kdo lahko pošilja zasebna sporočila in kdo vas lahko doda v skupine, da se izognete nezaželenim stikom. Za večjo zaščito zasebnosti lahko izklopite možnost, da vas drugi uporabniki najdejo preko vašega telefonskega števila, ter omogočite preverjanje dvofaktorske avtentifikacije za dodatno zaščito računa. Prav tako preverite nastavitve vidnosti svojih pogovorov in izberite, kdo lahko vidi vaše zasebne pogovore in skupine.

Več si preberite na uradnem spletišču

iMessage

Če ste uporabnik Applove storitve iMessage, si v nastavitvah zasebnosti vključite omejevanje vidnosti svoje telefonske številke, da jo vidijo le tisti, ki jih osebno odobrite. Prav tako lahko omogočite možnost zasebnega komuniciranja, kjer se sporočila šifrirajo med pošiljateljem in prejemnikom, kar zagotavlja večjo zaščito vaših podatkov. Dodatno lahko nastavite, kdo vas lahko kontaktira preko iMessage, in omogočite filtriranje neznanih pošiljateljev, da preprečite neželeno komunikacijo. Prav tako redno preverjajte dovoljenja za dostop do vaše naprave, kot so kamera, mikrofon in lokacija, ter jih omejite na tiste aplikacije, ki jih nujno potrebujete.

Več si preberite na uradnem spletišču

SMS-sporočila

SMS-sporočila so zasebnostno najbolj šibka, saj niso šifrirana in nimajo dodatnih varnostnih funkcij, ki bi zaščitile vaše podatke pred zlorabami. Ker storitev ne vsebuje naprednih zaščitnih rešitev, kot jih ponujajo druge aplikacije za sporočanje, je priporočljivo, da SMS-sporočila uporabljate le za nekritično komunikacijo, kjer zasebnost ni ključna. Za bolj varno komunikacijo raje izberite aplikacije, ki omogočajo šifriranje sporočil, kot so WhatsApp, Signal ali Telegram, ki zagotavljajo dodatno zaščito pred morebitnimi zlorabami in prisluškovanjem.

Si Cert Logo 434Px

Si.cert odzivni center

SI-CERT (Slovenian Computer Emergency Response Team) je nacionalni odzivni center za kibernetsko varnost.

Safe Si Logo 434Px

Safe.si središče za pomoč

SAFE.SI od leta 2005 deluje kot nacionalna točka osveščanja otrok in najstnikov o varni rabi interneta in mobilnih naprav.

Varni Na Internetu Logo 434Px

Varni na internetu

Projekt Varni na internetu izvaja nacionalni odzivni center za kibernetsko varnost SI-CERT, ki deluje pod okriljem javnega zavoda Arnes.

Katero omrežje je najbolj zasebno?

Velikokrat se pri izbiri komunikacijskega omrežja sprašujemo, katero je najboljše, najbolj varno in najbolj zasebno. Izkaže se, da sta zasebnost in varnost proces, ki se neprestano spreminja, tako da je na tem področju priporočljivo spremljati dogajanje in se odločati glede na spremenjena dejstva.

Pri tem se največ sprememb dogaja prav pri aplikacijah, ki so v lasti velikih spletnih velikanov (Facebook, Apple, Google), zato se je pametno odločiti za odprtokodno različico, ki v samem začetku gradi na zasebni in varni komunikaciji.

V zadnjih letih se je na tem področju najbolje izkazala odprtokodna aplikacija Signal, ki jo po celem svetu uporabljajo različni uporabniki, od aktivistov do državnih ustanov in drugih organizacij, ki cenijo zasebnost. Ključno pri njej je to, da jo uporablja tako pošiljatelj kot tudi prejemnik sporočil, saj lahko samo tako zagotovimo zasebnost in varnost komunikacije.

Varnost in zasebnost na spletu zahtevata nenehno pozornost

Varna in zasebna komunikacija na svetovnem spletu je izziv, ki se ga je treba lotiti na več ravneh. Poskrbeti je treba za pametno rabo tehnologij, se naučiti prepoznavati pasti in prevzeti dobre uporabniške navade, s katerimi se jim izognete. Svoje znanje in izkušnje prenašajte tudi na družinske člane in bližnje.

Seveda pa pri tem niste sami. V prvi vrsti se lahko obrnete na več različnih ustanov, ki v Sloveniji skrbijo za pomoč pri varnem in zasebnem komuniciranju. Na pomoč vam bo lahko priskočil tudi vaš operater s svojim centrom za pomoč naročnikom, ne nazadnje pa so tukaj tudi organi pregona, na katere se lahko obrnete v zares kritičnih situacijah.

Ne glede na to, kako boste reševali izzive, se je treba zavedati, da sta boj za zasebnost in varnost procesa, ki od nas zahtevata redno posodabljanje znanj, saj se svet digitalnih komunikacij neprestano spreminja.

Če ste žrtev izsiljevanja z intimnimi posnetki ali žrtev spletnega nasilja, se obrnite na www.varninainternetu.si/izsiljevanje-z-intimnimi-fotografijami. Posredovali vam bodo natančna navodila, kako ravnati. Pri tem je ključno, da ostanete mirni, z izsiljevalci nemudoma prekinete vso komunikacijo in poskusite s spleta odstraniti video, s katerim vas izsiljujejo, oziroma v primeru nasilja naredite posnetke zaslona, ki vam lahko služijo kot dokaz nasilnega ravnanja. Storilca ali storilce blokirajte na vseh kanalih, na katerih bi lahko nadaljevali z izsiljevanjem ali nasiljem ter izsiljevanje ali nasilje prijavite policiji.