Tablični računalnik z dobrimi lastnostmi in kakovostno izdelavo, ki si zasluži več kot zgolj vlogo zaslona za ogled filmov, serij in televizije ali udobnejšega brskanja po spletu.
Tehnični podatki | |
Procesor | Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm); Adreno 735 |
Zaslon | 28,4 cm (11,2 palca), IPS LCD, 144 Hz, 800 kandel (točkovno), 2136 x 3200 pik |
Kamere (zadaj) | 50 MP, f/1,8 in globinska 2 MP, f/2,4 |
Kamere (spredaj) | 32 MP, f/2,2, 19 mm |
Vmesniki | WiFi 7, bluetooth 5,3, NFC, satelitski sprejemnik |
Biometrija | tipalo prstnega odtisa na tipki za vklop |
Sistem | Hyper OS 2, Android 15 (štiri obljubljene nadgradnje sistema, štiri leta varnostnih popravkov) |
Pomnilnik | 12/512 GB |
Baterija | 8850 mAh, hitro polnjenje 67 W (žično) |
Ohišje | aluminij, utrjeno steklo; brez povezane odpornosti proti vodi in prahu |
Drugo | video 4K s 60 sličicami/sekundo, opcijsko magnetna tipkovnica in elektronsko pisalo, 4 zvočniki |
Mere in masa | 251,2 x 176,4 x 6,2 mm; 500 g |
Garancija | 24 mesecev |
Zaradi opazno večjega zaslona kot pri mobitelih so uporabni za marsikaj, če znamo zmogljivosti in danosti primerno izrabiti. Tozadevno imajo izdelovalci tabličnih računalnikov s sistemom Android neprimerno več težav od Appla, ki je svojim lojalnim sledilcem že davno razjasnil, kdaj morajo poseči po iPhonu, kdaj po iPadu in kdaj po MacBooku.
To in dolgoletna podpora sta glavna razloga, zakaj cvetijo, medtem ko tekmeci na drugi strani nepremostljive prelomnice niso niti približno tako uspešni. Kar je krivično. Nudijo podobne zmogljivosti in imajo na voljo podobno bogat nabor raznovrstnih aplikacij. Zabavnih in (kar je še bolj pomembno) tistih za resno delo. V tej luči je smiselno pogledati Xiaomi Pad 7 Pro, ki za ceno, razmeroma prijazno do denarnice, nudi nadpovprečno veliko.
Z ravno odsekanimi robovi, zaobljenimi vogali, tankostjo in kovinsko hrbtno ploskvijo Xiaomijev tablični računalnik močno izstopa. Da bi bil še lepši in sodobnejši, bi veljalo stanjšati vrzeli med koncem zaslona in okvirjem ohišja, ki so za moj okus predebele. Dvomim, da bi bil zaradi tega dražji, a niti malo, da bi bil lepši. Da je uporaben za raznolika dnevna opravila, tudi tista najzahtevnejša, velja razmisliti še o tipkovnici, ki je hkrati zaščitni ovitek, in če imate izrazito umetniško žilico ter se ukvarjate z ustvarjanjem vsebin, še o pisalu.
Ovitek za tablico s tipkovnico ali le običajni zaščitni ovitek je priporočljiv še zato, ker drži tablični računalnik na ravni površini pod kotom, primernim za delo. Če bi zgolj ležal na hrbtu, potem bi rahlo visel v desno. Razlog je izstopajoča izboklina na robu hrbtišča z objektivom glavne kamere, ki ji je dodano zaradi programskih trikov že skoraj »zastarelo« tipalo globine. Kljub tankosti so v ohišju štirje zvočniki, po dva v krajših stranicah. Sposobni so glasnejšega in kakovostnejšega zvoka od onih v mobitelih, a boste v primeru želje po uživanju v filmih, glasbi ali igrah verjetno posegli po brezžičnih slušalkah ali zvočnikih. Analogni 3,5-milimetrski priključek za zvok boste iskali zaman.
Kakovost izdelave ohišja je na primerni ravni – kakor tudi izbrani materiali, v prvi vrsti aluminij za okvir in hrbtišče. Ker kovina dobro prevaja toploto, nisem zaznal pretiranega pregrevanja, ko je procesor deloval s skrajnimi močmi. Hkrati je po zaslugi velike površine segrevanje omejeno na njen manjši del in ne moti, ko tablični računalnik držimo v dlaneh. Površina hrbta je v želji po lepšem videzu rahlo matirana. To pravzaprav veliko ne pomaga, kajti pogled s strani razkrije madeže, ki so sicer očem prikriti.
Zaslon je prvi »podpis« vsake mobilne naprave. Zato me je vsaj malo presenetilo, da so izbrali razmeroma običajnega. Ne OLED-a ali vsaj na tekoče kristale z mini LED-osvetlitvijo, čeprav vseeno prikaže očem všečne in dokaj pravilne barve. Zatakne se pri svetilnosti. Največ 800 kandel točkovno zadošča za uporabo v prostorih, a ne na prostem. Ko boste delali zunaj, po možnosti na neposredni sončni svetlobi, znate imeti z odboji vsaj nekaj težav. A če tabličnega računalnika ne mislite nositi na plažo, potem zanemarite opazko o svetilnosti in se osredotočite na podatek, da hitrost osveževanja sega vse tja do 144 hercev, kolikor so sposobne iztisniti nekatere mobilne igre. Večino časa bo delovalo 60-herčno osveževanje (celo če ni treba) in le občasno sem opazil, da se je spustilo na 30 ali skočilo na 120 hercev. Težko torej ocenim, koliko prilagajanje osveževanja vpliva na avtonomijo baterije.
Procesor je rahlo okrnjena različica modela, ki je v preteklem letu dominiral med napravami z operacijskim sistemom Android. Kljub manjši prilagoditvi zmogljivosti pa v praksi ni pokazal večjih slabosti. Delovanje zahtevnih aplikacij in iger je potekalo brez težav, kar potrjujejo tudi rezultati sintetičnih testov zmogljivosti. Kar se tiče porabe energije, je ta precej usklajena z zmogljivostjo naprave. Pri največji obremenitvi strojne opreme se je baterija v eni uri izpraznila za približno 24 odstotkov, kar je glede na moč delovanja pričakovano. Po drugi strani je bila poraba pri običajni uporabi, denimo pri gledanju videoposnetkov na YouTubu prek povezave WiFi z nastavljeno polovico svetlosti zaslona, bistveno manjša. V eni uri približno 6 odstotkov baterije. To pomeni, da bi ob takšni uporabi zdržala skoraj 17 ur neprekinjenega predvajanja, preden bi bila povsem brez energije.
S svojo vztrajnostjo v tem segmentu Xiaomi jasno izraža željo po tem, da bi postal pomembnejši igralec. Težava ni v kakovosti naprav, saj ta dosega zadovoljivo raven, temveč v tem, kako uporabnike prepričati, da so njihovi tablični računalniki primerljivi z izdelki bolj uveljavljenih znamk – s poudarkom predvsem na eni. Možna rešitev bi bila podaljšanje obdobja podpore z zdajšnjih štirih let na vsaj sedem let in odstranjevanje odvečnih aplikacij, zlasti tistih, ki podvajajo Googlove storitve.
Za delovanje funkcij, povezanih z umetno inteligenco, sta nujna dovolj zmogljiv procesor in velika količina delovnega pomnilnika. Pri tablici Xiaomi Pad 7 Pro so vključene skoraj vse funkcije te vrste, čeprav na testnem modelu nisem našel možnosti, ki bi risbo v aplikaciji za ustvarjanje spremenila v umetniško podobo.
V zameno pa sem zasledil številna orodja za urejanje fotografij, prevajanje besedil, samodejno generiranje podnapisov, pisanje vsebin in digitalnega pomočnika Gemini, ki je nadomestil starejšo različico Googlovega asistenta. O tej zamenjavi ni mogoče povedati veliko novega, saj gre za Googlove funkcionalnosti, ki jih v podobnih različicah srečamo na večini naprav Android z dovolj zmogljivo strojno opremo. Kljub temu se zdi, da algoritmi postopoma napredujejo. Na primer, funkcija odstranjevanja elementov s fotografij zdaj deluje opazno bolje kot pred enim letom.
Tablični računalnik praviloma ni namenjen fotografiranju. Kljub temu ima Xiaomi Pad 7 Pro presenetljivo spodobno glavno kamero z ločljivostjo 50 milijonov slikovnih točk, ki ji je dodana še 2-milijonska globinska kamera. Po mojem mnenju je slednja dodana bolj za vtis kot za resnično uporabnost. Na sprednji strani najdemo kamero z ločljivostjo 32 milijonov slikovnih točk, ki je za potrebe videoklicev verjetno celo nekoliko predobra.
Fizična velikost tipala glavne kamere se težko kosa s tistimi, ki jih najdemo v najboljših pametnih telefonih. Podobno velja za objektiv, kar se pozna predvsem pri manjši občutljivosti za svetlobo. V dobrih svetlobnih pogojih, torej podnevi, so rezultati povsem zadovoljivi. Tudi fotografije z dvojnim približanjem so še vedno uporabne. Pri večjih povečavah, zlasti pri desetkratni, pa hitro postane očitno pomanjkanje podrobnosti, kar se kaže v mehkih, razmazanih posnetkih, ki spominjajo na slikarska dela impresionistov.
Ponoči se kakovost še nekoliko zniža. Fotografije brez povečave so sicer še vedno uporabne, čeprav se lahko postavi vprašanje, ali niso morda celo preveč osvetljene. Že pri dvojnem približanju se začnejo pojavljati nejasnosti, mehčanje robov in izguba ostrine, zaradi česar so takšni posnetki le pogojno uporabni.
Xiaomi je podobno kot lani ponovno predstavil tablični računalnik z dobrim razmerjem med ceno, zmogljivostmi in kakovostno izdelavo. A ker ni najcenejši, bo nakup upravičljiv ob redni in dolgotrajni uporabi ter če boste počeli še kaj več od zgolj konzumiranja vsebin, zabave in brskanja po spletu. Ko boste imeli Xiaomi Pad 7 Pro, mu boste morali najti namen, ki bo upravičil njegov nakup. Lažje reči kot storiti.