Samsung Unpacked: Predstavitev serije Samsung Galaxy S25

Marjan Kodelja
Marjan Kodelja
Pred 97 dnevi
·
Čas branja: 3 min
·
Poslušaj vsebino

Pričakovana zvezda Samsungovega dogodka se je izgubila nekje na poti…

Samsung je v ameriškem mestu San Jose predstavil serijo mobitelov Galaxy S25, ki jih opredeljujejo v sistem globlje integrirani algoritmi umetne inteligence in gola procesorska moč. Izostal je četrti, nadvse tanki Galaxy S25 Edge, ki ga bodo predstavili pozneje letos.

Samsungu bi naredili krivico, če bi povlekli črto pod tokratnim dogodkom s preprostim sklepom, da niso predstavili ničesar novega. Galaxy S25, S25+ in S25 Ultra so morda res nadvse podobni lanskim, vendar so nadgradnje in spremembe vseeno zanimive – kljub temu da gre predvsem za nov procesor Snapdragon 8 Elite, ki ga je Qualcomm posebej prilagodil napravam Galaxy, in programske nadgradnje, ki jih bodo zagotovo deležni starejši modeli.

Umetna inteligenca vse bolj prevzema primat na sodobnih mobitelih

Google je že pred časom napovedal, da bo umetna inteligenca bolje integrirana v sistem Android, čemur smo zdaj priča. Poleg tega je Samsung dodal svoje znanje in varnostne funkcije, ki jih razvija že dlje časa in jih tekmeci, na katerih prav tako teče omenjeni sistem, nimajo.

Obljubljajo, da bo mobitel serije Galaxy S25 interpretiral govor, besedila, fotografije in videoposnetke na naraven način ter hkrati poskrbel za visoko raven zasebnosti med rabo storitev ali funkcij umetne inteligence. Temu primerno je nadgrajeno iskanje z obkrožanjem, ki po novem prepoznava telefonske številke, naslove elektronske pošte in spletne naslove za udobnejšo komunikacijo in brskanje po spletu.

Žal je v drobnem tisku manjši kavelj. Tam piše, da bodo funkcije Galaxy AI na podprtih napravah Samsung Galaxy na voljo do konca leta 2025 – brez obrazložitve, kaj se bo zgodilo po tem datumu. Funkcij umetne inteligence je še veliko.

Uporaba mobitelov je zdaj bolj intuitivna, naravna in prilagojena kot kdaj prej. Glavni poudarek je na tem, da mobitel prepozna uporabnika ter mu, na primer, pripravi dnevni pregled in vnaprej izvede določene naloge. »Mobitel vas ne le razume, temveč tudi predvideva vaše naslednje korake.«

Poleg tega je izboljšana generativna umetna inteligenca za fotografije, v videoposnetkih pa je mogoče odstraniti neželene zvoke ali šume. Sprotno prevajanje podpira 20 jezikov (prej 13), telefon pa omogoča tudi pripravo povzetkov pogovorov. Ob tem boste imeli pol leta brezplačen dostop do Googlovega modela generične umetne inteligence Gemini Advanced hkrati z dvema terabajtoma veliko shrambo v oblaku.

Zasebnost nikakor ne sme biti talec napredka umetne inteligence in poosebljanja delovanja mobitela. Ta se uči vzorcev uporabe in želj ter temu prilagaja delovanje aplikacij in storitev. S tem so omogočene prilagojene izkušnje, kot je na primer iskanje fotografij v galeriji z naravnim jezikom. Pomembno je, da so pridobljeni podatki hranjeni v šifrirani obliki, medtem ko je ključ shranjen v sefu Knox Vault.

Skok v procesorsko moč in novo tipalo širokokotne kamere

Bistvo nadgradnje »pod havbo« je ponovno en procesor za vse mobitele serije Galaxy S ne glede na trg, ki so mu so namenjeni. Galaxy S25 s 6,2-palčnim zaslonom (15,7 cm) in S25+ s 6,7-palčnim (17 cm) ne bosta dobila Samsungovega procesorja Exynos, temveč se bodo vsi pohvalili s Snapdragonom 8 Elite. Zanj pravijo, da s 40-odstotnim skokom zmogljivosti nevronske enote, 37-odstotnim skokom procesorskih jeder in 30-odstotnim skokom grafičnih zmogljivosti predstavlja največji letni napredek procesorjev serije Snapdragon 8.

Poleg tega podpira grafični aplikativni vmesnik Vulkan in izboljšuje tehniko sledenja žarkom, kar se bo zagotovo poznalo pri delovanju mobilnih iger. Oba omenjena mobitela dobivata še vmesnik WiFi 7 in bluetooth 5.4. Kamere pri njiju ostajajo nespremenjene. Gre za preizkušen sklop 50-milijonske osrednje, 12-milijonske širokokotne, 10-milijonske z optično povečavo in 12-milijonske sprednje kamere, katerih fotografije bodo boljše zaradi novega procesorja in napredka v algoritmih za obdelavo fotografij in videoposnetkov.

Razmeroma podobna lanski ostaja tudi letošnja ultra s 6,9-palčnim (17,5 cm) zaslonom. Titan je ponovno kovina, iz katere je okvir ohišja, le da vogali niso več odsekani (so prav lepo zaobljeni) in zaslon zdaj ščiti karkoli že je, saj pravijo, da je material Gorilla Armor 2 trpežnejši od stekla.

Pomembnejšo nadgradnjo boste našli v sklopu štirih kamer. 200-milijonska osrednja, 12-milijonska sprednja ter 50- in 10-milijonski kameri z optično povečavo ostajajo enake, novo je 50-milijonsko tipalo širokokotne kamere. Skoraj brez dvoma bomo priča izboljšanju fotografij (morda tudi videa), posnetih z njo. Druge spremembe v fotografskem delu novih mobitelov, kot je na primer navidezna zaslonka pri možnosti fotografiranja v golem formatu, so ponovno programske narave.

Strinjali se boste, da je baterija poleg kamer in procesorja najpomembnejši del vsakega mobitela, zato poglejmo še te. Sprememb mer pri napravah ni bilo, zato so kapacitete enake in znane. Največji Galaxy S25 Ultra ima baterijo kapacitete 5.000 miliamperskih ur in podporo za 45-vatno hitro polnjenje. Sledita Galaxy S25 in S25+ s 4.900 (45-vatno) oziroma 4.000 miliamperskimi urami in podporo 25-vatnemu polnjenju. Galaxy S25 Ultra bo na voljo v titanovi srebrno-modri, titanovi črni, titanovi belo-srebrni in titanovi sivi barvi. Galaxy S25 in Galaxy S25+ pa bosta na voljo v mornarsko modri, ledeno modri, mentolno zeleni in v barvi srebrne sence. Vsi novi mobiteli bodo deležni tudi sedem nadgradenj sistema in sedmih let zagotovljenih varnostnih popravkov.