Nasveti za stabilno in razširjeno brezžično omrežje WiFi

Igor Harb
Igor Harb
Pred 59 dnevi
·
Čas branja: 4 min
·
Poslušaj vsebino

Brezžično domače omrežje WiFi že nekaj časa ni več namenjeno zgolj povezovanju računalnika v internet.

Z mobiteli, pametnimi televizorji, sesalci, klimatskimi napravami in drugimi napravami interneta stvari, ki potrebujejo nepretrgano povezavo, je pokritost z WiFi vse ključna za vsakodnevno življenje. Oglejmo si, kako poskrbeti, da bo delovala kar najbolje.

Za vzpostavitev omrežja WiFi potrebujemo usmerjevalnik, a za večino uporabnikov je povsem zadovoljiv tisti, ki je vgrajen v modem za širokopasovno omrežje in ga je priklopil ter nastavil Telekomov tehnik oziroma smo ga sami po navodilih iz škatle ali klicnega centra. Ta ponuja zadovoljivo pokritost, varnost in kakovost signala za večino stanovanj in hiš, po potrebi pa ga lahko tudi razširimo. A najprej si oglejmo osnove.

Ključne tehnologije za izboljšanje WiFi pokritosti

Na trgu obstajajo tri glavne kategorije rešitev za izboljšanje pokritosti in moči vašega WiFi omrežja:

  • WiFi ojačevalci signala (angleško repeater/extender),
  • napredna omrežja mesh in
  • adapterji PLC (Power Line Communication), ki uporabljajo električno napeljavo.

Vsaka od teh tehnologij deluje na svoj način in ima različne prednosti, zato je pomembno razumeti, kako se razlikujejo, da lahko izberete rešitev, ki najbolje ustreza vašim konkretnim potrebam in okolju.

Ojačevalci signala WiFi: Krpanje lukenj

Kot je mogoče sklepati iz njihovega imena, ojačevalci signala WiFi ojačajo signal na lokacijah, kjer ta upade zaradi razdalje, debelih sten ali drugih fizičnih ovir.

Naprava se brezžično poveže v obstoječe omrežje WiFi, običajno nekje na robu pokritosti in tam oddaja svoj signal, s čimer poveča območje pokritosti. Medtem ko novejši modeli pogosto podpirajo enotno omrežje, ki ima enako ime kot glavni WiFi, so starejše naprave ustvarile ločeno omrežje. To še zmeraj zagotavlja povezavo v internet, a uporabnik mora na prenosniku ali mobitelu preklopiti med njima, kar lahko prekine povezavo (npr. med video konferenco).

Pomembna omejitev je, da lahko ojačevalci zmanjšajo skupno hitrost prenosa podatkov, saj ga z vzpostavitvijo dodatne povezave zapolnijo. Novejši sistemi se temu izognejo denimo tako, da povezavo z bazo in povezavo z napravo ločijo na dve različni frekvenčni območji (2,4 GHz in 5 GHz). Za brskanje po spletu so sicer vse rešitve povsem v redu, a pri videokonferencah, igrah in pretočnem videu se lahko te omejitve poznajo.

Ojacevalec Wifi

Omrežja mesh: Inteligentna in celovita pokritost

Omrežja mesh so naprednejši sistem, sestavljen iz več med seboj povezanih enot (vozlišč ali satelitov), ki skupaj tvorijo enotno, inteligentno brezžično omrežje. V osnovi gre za dokaj podobno rešitev kot pri ojačevalcih signala, saj se tudi tukaj posamezni oddajniki povezujejo brezžično, vendar pa vključujejo višjo raven povezljivosti, ki omogoča boljši izkoristek pasovne širine in torej višjo hitrost prenosa ob boljši pokritosti.

Dodatna prednost je podpora za večje število naprav, tako da zlahka pokrijemo tudi večje hiše ali pa razširimo pokritost do vrtne ute ali kaj podobnega. Ključna prednost je ustvarjanje enotnega WiFi omrežja, ki omogoča nemoteno prehajanje med enotami brez prekinitev.

Sistemi mesh inteligentno upravljajo promet in optimizirajo povezavo za vsako napravo, kar zagotavlja boljšo zmogljivost tudi pri večjem številu uporabnikov. So idealni za večje domove ali pisarne, kjer je potrebna enakomerna pokritost, kakor tudi za večje število povezanih naprav interneta stvari, kot so robotski sesalniki in kosilnice, klimatske naprave, pametna stikala in luči, kamere …

PLC adapterji: Internet prek električne napeljave

PLC adapterji so v osnovi ojačevalci signala, ki za povezavo z usmerjevalnikom uporabljajo obstoječo električno napeljavo. Tehnologija je uporabna pri premostitvi fizičnih ovir, vendar je hitrost odvisna tudi od kakovosti električne napeljave, tako da je PLC manj primerna rešitev za starejše hiše, saj je lahko hitrost nižja kot pri ojačevalcih WiFi.

PLC se odlično obnese za pokrivanje na daljših razdaljah ali pri debelih stenah, kjer bi pri ojačevalcu WiFi izgubili preveč kakovosti omrežja, pri omrežjih mesh pa bi potrebovali več dodatnih naprav.

Kakšno vlogo imajo generacije WiFi?

Trenutno aktualna generacija WiFi 7 prinaša hitrosti prenosa do 40 Gbps, vendar je to mogoče le med dvema napravama, ki obe podpirata ta standard, teh pa zaenkrat še ni prav veliko. Med prenosniki so takšni denimo igričarski, med Applovimi napravami pa ga podpirajo zgolj mobiteli iPhone serije 16.

Skozi razvoj tehnologije WiFi so ključne razlike prinašale višje hitrosti, večjo prepustnost in višjo raven varnosti, medtem ko se sam domet z njimi ne izboljšuje bistveno, čeprav je to seveda odvisno od naprave do naprave. Najnovejše naprave, ki podpirajo WiFi 6E in WiFi 7, omogočajo povezavo prek treh različnih frekvenčnih pasov hkrati. To posebej koristi pri zasičenosti z različnimi omrežji (npr. v blokih ali poslovnih stavbah) in omrežjih mesh. Pri vsakdanji uporabi te prednosti sicer potrebujejo zgolj tisti z zares zahtevnimi primeri uporabe, denimo pri spletnih večigralnih igrah, industrijskih obratih z veliko pametnimi napravami, ali pri prenosu videa v 8K.

Turbo WiFi in brezžični sistem PLC

Spoznajte rešitve za povezanost vašega doma. Ne spreglejte, storitev Turbo WiFi lahko dobite kar 3 mesece brezplačno.

Turbo WiFi

Če želite razširiti ali drugače izboljšati pokritost domačega omrežja WiFi, priporočamo storitev Turbo WiFi. Ta vključuje modem z vgrajenim usmerjevalnikom priznanega nemškega podjetja FRITZ!Box in dodatne satelite mesh za ojačevanje signala, ki temeljijo na brezžični tehnologiji ali pa na PLC, na voljo pa je tudi posebna PLC rešitev za povezavo TV-komunikatorja NEO SmartBox, če imamo televizor daleč od usmerjevalnika.

Za več informacij o Turbo WiFi si preberite Test na dlani: Turbo WiFi in FRITZ!Box 5530

Praktični nasveti za izboljšanje WiFi signala brez dodatne investicije

V mnogih primerih lahko izboljšate kakovost vašega WiFi signala tudi brez nakupa dodatne opreme, z le nekaj preprostimi prilagoditvami:

  • Optimalna postavitev usmerjevalnika: Usmerjevalnik oziroma modem naj bo na osrednji lokaciji v domu ali pisarni, stran od debelih zidov, kovinskih predmetov in drugih elektronskih naprav, ki bi lahko povzročale elektromagnetne motnje. Izogibajte se postavljanju usmerjevalnika v kote ali na tla.
  • Izbira manj zasedenega kanala WiFi: Če v vaši bližini deluje več brezžičnih omrežij, kar velja za vsak blok ali pisarniško stavbo, lahko pride do prekrivanja kanalov in počasnejšega prenosa ali celo prekinitev. Večina usmerjevalnikov omogoča ročno izbiro WiFi kanala ali pa preverjanje njihove zasedenosti.
  • To velja tudi za ojačevalce WiFi ali oddajnike mesh: Če ste že razširili omrežje s katero od zgoraj predstavljenih rešitev, upoštevajte, da zanje prav tako velja, da omogočajo večjo pokritost, če se nahajajo na višji poziciji. Če imate vse vtičnice pri tleh, uporabite podaljšek in napravo postavite denimo na omaro. Prav tako preverite zasičenost kanalov.

Omrežja WiFi so najbolj preprosti način, kako povezati naprave med seboj in v internet. Če upoštevate te nasvete, boste zlahka zgradili domače omrežje WiFi, ki bo pokrivalo vse kotičke vašega doma in delovalo brez težav. 

Pri tem pa nikakor ne pozabite na  varnost. Omrežja WiFi so pred hekerji zavarovana z vse močnejšim šifriranjem povezave, tako da si ga aktivirajte in uporabite, za dodatno raven varnosti pa lahko poskrbite s paketi Varen splet, ki prinašajo zaščito za domače omrežje in vse naprave v njem. Več o Varnem spletu si lahko preberete v članku: Ali ste vedeli, da Varen splet varuje vaše naprave tako doma kot na poti?