OpenAI, najbolj priljubljeni model umetne inteligence ChatGPT, je ravno predstavil nadgradnjo, ki predstavlja nov preskok v zmogljivosti in še en korak v svet znanstvene fantastike.
Nova različica se imenuje Omni in nosi oznako ChatGPT4o, ki se izpiše na vrhu pogovornega okna v brskalniku oziroma aplikaciji. Na strani t. i. inteligence gre za manjšo nadgradnjo, ki predvsem pohitri delovanje in je v osnovni različici že na voljo vsem uporabnikom, tudi brezplačne različice. A ta hitrost prinaša tudi spektakularno možnost prepoznave zvoka in slike, ki omogoča običajen pogovor z vmesnikom, ta pa lahko tudi opisuje stvari, ki jih vidi na kameri. Rezultat je skorajda podoben filmu Ona, saj ChatGPT odgovarja s skoraj povsem človeškim glasom, z naravno intonacijo in barvo glasu, ki zveni bistveno bolj prepričljivo kot katerikoli izmed t. i. pametnih asistentov, tj. Siri, Google Assistant, Alexa, Cortana ali Bixby.
Kot pokaže ta video, pa pogovorne sposobnosti niso edina revolucionarna novost. ChatGPT ne prepozna le besed in stavkov, temveč tudi opiše sliko ali video podobo, ki mu jo prikazujemo. V času pisanja te novosti še niso na voljo, saj so v prvem koraku posodobili zgolj jezikovni model, zvočne in video zmogljivosti pa naj bi sledile v naslednjih tednih. Obenem je OpenAI predstavil tudi aplikacijo za računalnike, ki omogoča uporabo ChatGPT neposredno iz iskalne vrstice, samodejno branje zaslonskih slik in fotografij ter obljublja integracijo z drugimi programi. Zaenkrat je aplikacija na voljo zgolj za macOS (pa še ga zaenkrat ni najti v slovenski trgovini App Store), tekom leta pa bo sledila tudi različica za Windows. Kot pokaže demo z reševanjem matematičnega problema, aplikacija prepozna vsebino v sosednjem oknu in zmore delovati kot tutor pri poučevanju, kar predstavlja več razredov napredka glede na ChatGPT, ki smo ga spoznali pred poldrugim letom.
Nova funkcionalnost Omnie kliče po vzporednicah s filmom Ona (Her) iz leta 2013. V tem filmu, ki ga je napisal in režiral Spike Jones, spremljamo glavnega junaka Theodorja (Joaquin Phoenix), kako vzpostavi oseben, celo romantičen odnos s svojo pametno asistentko Sam (glas Scarlett Johansson). Film je nekoliko drugačna romanca, v maniri klasičnega ZF pa deluje tudi kot opozorilo o tem, kako se ljudje lahko zaradi tehnologije odtujimo drug od drugega. A umetna inteligenca, kot je ChatGPT4o, je zgolj orodje in na nas je, da ugotovimo, kako ga uporabljati.