Adobe je brezplačno izdal novo aplikacijo za kamero na iPhonih, ki obljublja kakovostnejše fotografije kot privzeta Applova Kamera – brez prijave in omejitev.
Applova privzeta aplikacija za kamero v iPhonu je odlična za večino primerov rabe in z vsako nadgradnjo operacijskega sistema prinese tudi nekaj izboljšav, a vseeno ne nudi celotnega nabora funkcionalnosti, ki jih kamera telefona podpira. Mnoge med njimi odpira nova Adobejeva brezplačna aplikacija.
Levo je fotografija, posneta z Adobe Pi, desno tista posneta s kamero telefona. Za običajno rabo je desna videti bolje zaradi večji kontrastov in bolj živih barv. Adobejeva omogoča bolj podrobno urejanje, podobno kot pri fotografijah v zapisu RAW.
Vsakdo, ki se je resneje ukvarjal z oblikovanjem ali obdelavo fotografij, pozna podjetje Adobe, predvsem zaradi Photoshopa, Illustratorja in Premiere Pro. Ti programi so izredno zmogljivi in kakovostni, a tudi precej dragi. In medtem, ko prvo velja tudi za aplikacijo Project Indigo, pa drugo ne, saj je povsem brezplačna in ne zahteva niti prijave v Adobejev račun ali karkoli podobnega. Project Indigo oziroma Pi je namreč eksperimentalna aplikacija, ki pa se je med preizkušanjem izkazala za izredno stabilno in zmogljivo ter več kot odlično zamenjavo za Applovo Kamero (oz. Camera).
Čeprav privzeta aplikacija Kamera na iPhonih ponuja precej funkcionalnosti pri fotografiranju, vključno z nastavitvami osvetlitve, odpiranjem zaslonke, bliskavico in barvami, so to še zmeraj precej osnovni koraki v primerjavi s pravimi fotoaparati. Seveda kamere v fotoaparatih kljub neverjetnem napredku zadnjih let že zaradi velikost objektiva in leč ne morejo dosegati standardov zrcalno-refleksnih fotoaparatov, a ta razkorak vse bolj zapolnjujejo procesorji.
Desno je fotografija, posneta z Adobe Pi, ki je sicer bolj temna, vendar natančneje reproducira barve od leve, ki je posneta z aplikacijo Kamera. Osvetlitev zlahka uredimo v aplikaciji Fotografije na iPhonu.
Adobe Pi je tako predstavnik t. i. računske fotografije (ang. computational photography), ki jo uporablja večina aplikacij za fotografiranje, a se pri tem uvršča med boljše. V osnovi aplikacija ob pritisku na sprožilec posname večje število fotografij in jih združi v eno podobo, ki ima optimalno osvetlitev in fokus. Adobe Pi uporablja do 32 fotografij, odvisno od nastavitev in pogojev, kar je več od konkurentov. Pri tem pa ne gre za to, da med njimi poskušala najti najboljšo, temveč posname cel kup takih s preveliko ali premalo odprto zaslonko, da z njih pobere detajle, ki bi se pri bolj »naravni« fotografiji izgubili zaradi fizičnih omejitev objektiva telefona.
Podobno delujejo tudi druge aplikacije, vendar Adobe Pi z večjo količino podatkov in tradicijo znanja obdelave fotografij ustvari slike, ki so bližje rezultatom zrcalno-refleksnih fotoaparatov, z več detajli in manj glajenja. To je tudi očitno na testnih fotografijah, ki smo jih posneli med preizkušanjem, predvsem na slabše osvetljenih predelih, denimo stvareh, ki so v senci, in pa na podobah neba. Fotografije shranjuje v zapisu JPEG in v surovem načinu v zapisu DNG. To je precejšnja prednost pred Kamero, pri kateri Apple omogoča shranjevanje v surovem načinu samo na modelih iPhone Pro.
Najbolj opazna razlika med fotografijama je v barvi oblakov. Ti so bele barve zgolj pri levi, ki je bila posneta z aplikacijo Adobe Pi, medtem ko so pri desni, posneti z aplikacijo Kamera, nekoliko rjavkasti (v resnici so bili povsem beli).
Adobe Pi si lahko preprosto v Nastavitvah iOS nastavimo tudi kot privzeto aplikacijo za fotografiranje, tako da jo sprožimo s pritiskom na gumb za kamero ali drugo kombinacijo, ki jo imamo nastavljeno. Pri iPhone 15 Pro in novejših, ki podpirajo Applovo vizualno inteligenco (Visual Intelligence), torej iskanje elementov na sliki, vklop te funkcionalnosti (na 16-ki privzeto dolgi pritisk na gumb za kamero) vseeno zažene ustrezno Applovo aplikacijo.
Adobe Pi deluje na iPhone 12 in novejših, vendar opozarjajo, da aplikacija zahteva veliko procesorske moči, tako da bo na starejših modelih nekoliko počasnejša. Prav tako se lahko uporaba pozna pri trajanju baterije. Adobe pravi, da razvija aplikacijo tudi za Android, vendar še ni znano, kdaj bo ta na voljo. Najdemo jo v App Storu in je, kot omenjeno, zaenkrat povsem brezplačna.