Tehnološko leto se začne v Las Vegasu s sejmom Consumer Electronics Show oziroma krajše CES. Preverite, katere presenetljive novosti so predstavili letos!
Čeprav velikani že leta raje organizirajo lastne dogodke za predstavitev svojih izdelkov, pa na CES-u še zmeraj naletimo na ogromno nepričakovanih, nenavadnih in neverjetnih novosti. Oglejmo si pet najbolj izstopajočih.
Eden največjih hitov letošnjega CES-a in bržkone najbolj pogosto uporabljena fotografija sejma je robotski sesalnik Roborock Saros Z70. Ta predstavlja nov »evolucijski« korak (oziroma prijem), saj ima tudi robotsko roko, s katero lahko pobira stvari iz tal, namesto da jih povozi, potiska naprej, ali se jim izogiba. Proizvajalec je demonstriral uporabnost robotskega sesalnika z zmožnostjo pobiranja odvrženih nogavic. Kar je vsekakor realistično.
Ko smo že mislili, da ne more biti več novih »pametnih« izdelkov, se je pojavil LeafyPod, pametni cvetlični lonček. Oborožen s senzorji, umetno inteligenco in povezavo v internet nam prek mobilne aplikacije sporoča, kdaj moramo zaliti rastlino ali jo premakniti na bolj ali manj prisojno lego, vse prilagojeno konkretni rastlini, ki smo jo posadili v ta lonček.
Poleg tega ima poseben rezervoar, iz katerega lahko sam skrbi za redno zalivanje medtem ko smo na dopustu.
Japonski proizvajalec ličil Kose je predstavil poseben projektor za mešano resničnost, ki na obraz uporabnika projicira podobe ličil, da si lahko ogledajo (v običajnem ogledalu), kako bi bili videti s posameznimi senčili, šminkami, obrobami in drugimi vrsti ličil. Rešitev bo primarno namenjena za uporabo na filmskih setih, nedvomno pa jo bodo pograbile tudi vplivnice.
Ena osnovnih omejitev prenosnikov je njihov zaslon in proizvajalci že leta poskušajo z različnimi metodami ponuditi razširitve. Eden bolj zanimivih letos je JSAux FlipGo Horizon, ki na vsaki strani doda še po en zaslon. Ali bo to dejansko praktično in ne bo pretirano lomljivo? Bomo videli.
Namestitev nosilca televizorja na steno je mučno opravilo, zato so pri Displace TV razvili ogromne vakuumske priseske, ki naj bi omogočili povsem varno pritrditev televizorja na katerokoli (ravno) steno. Zaslon poleg tega deluje na baterijo, tako da niti ne potrebuje nenehnega napajanja, se pa to pozna tudi pri ceni. Za dokaj majhen, 27-palčni zaslon bo v ZDA treba odšteti 1500 dolarjev.
Seveda pa CES ne bi bil CES, če ne bi predstavil tudi najbolj tipičnih tehnoloških novosti – procesorjev. Nove, zmogljivejše, varčnejše in hitrejše procesorje so predstavili pri AMD-ju, ki cilja na igričarje, Intelu, ki se želi premakniti tudi onkraj tega trga, in Qualcommu, ki bi rad vstopil v svet osebnih računalnikov, medtem ko je NVidia predstavila namizni superračunalnik, namenjen raziskovalcem modelov umetne inteligence, za katerega bo treba odšteti 3000 dolarjev.