10 najboljših prednosti Applovega ekosistema

Igor Harb
Igor Harb
Pred 1 dnevom
·
Čas branja: 6 min
·
Poslušaj vsebino

iPhone je odličen mobitel in nepogrešljiv sopotnik, a le ena od številnih Applovih naprav Applovega ekosistema, ki v povezavi z njihovimi storitvami zagotavljajo zares enovito uporabniško izkušnjo.

Ena najbolj očitnih nadgradenj uporabnosti iPhona je pametna ura Apple Watch. Pri tem je zanimivo, da so jo Applovi inženirji zasnovali za to, da bi ljudje manj uporabljali iPhone oziroma da jim ne bi bilo treba nenehno segati po njem. Ura prikaže obvestila iz telefona in omogoča, da nanje odgovarjamo, ima kalkulator, omogoča poslušanje glasbe, zvočnic in podkastov, z njo lahko celo telefoniramo. To je cel kup funkcionalnosti zaradi katerih bi potrebovali telefon, če ne bi imeli ure in čeprav je uporabniška izkušnja do neke mere okrnjena, je po drugi strani veliko bolj priročna. Še posebej med športnimi aktivnostmi.

To je zgolj en primer sožitja v Applovem ekosistemu, tako da si oglejmo širšo sliko. Poleg iPhona in Apple Watch so ključni elementi še računalniki Mac, tablice iPad, slušalke AirPods in v manjši meri (vsaj na našem trgu) pametni zvočniki HomePod, TV-komunikator Apple TV in očala za navidezno resničnost Apple Vision Pro. Na strani programov in storitev so pomembni operacijski sistemi z različnimi vgrajenimi aplikacijami (Zemljevidi, Glasba, Podkasti, Fotografije, Sporočila …), ki delujejo na vseh napravah, potem pa še storitve kot so Apple Music za glasbo, Apple TV+ za TV serije in filme, Apple Arcade za igre in iCloud, ki omogoča povezovanje, shranjevanje v oblaku in uporabo storitev prek spletnega vmesnika.

Apple Iphone

Ključna prednost Applovih rešitev je usklajena uporabniška izkušnja, kar pomeni, da uporaba prenosnika Macbook Air ni tako zelo drugačna od denimo tablice iPad, tako da uporabnik lahko hitro usvoji način dela. To še toliko bolj velja pri enakih programih in aplikacijah, od vse splošno uporabljanih, kot so Sporočila in Pošta, do bolj kompleksnih kot je denimo program za video montažo Final Cut Pro. A ta enotnost je le prvi korak. Še pomembnejše je dopolnjevanje. Ena ključnih funkcionalnosti je Continuity, ki podpira raznolike načine sodelovanja med Applovimi napravami, zato si oglejmo najbolj priročne.

10 najbolj priročnih funkcionalnosti sodelovanja med Applovimi napravami

1. AirDrop za prenos datotek

AirDrop omogoča brezžični prenos datotek med dvema napravama in je posebej uporaben za velike datoteke kot so video posnetki. Napravi morata biti dovolj blizu za avtentifikacijo, nato pa se prenos izvede prek neposredne povezave Wi-Fi vmesnikov naprav. Deluje med računalniki, telefoni, tablicami in VR očali.

2. Sidecar za dodaten monitor

Sidecar omogoča, da zaslon iPada uporabimo kot dodaten zaslon računalnika Mac. Za uporabo ni potrebne nobene posebne namestitve, le napravi morata biti povezani v isto omrežje Wi-Fi in imeti isti Apple ID, nato pa v aplikaciji, ki jo želimo prenesti na zaslon iPada, ustavimo kazalnik miške na zelenem gumbu okna (nič ne kliknemo), da se odpre dodaten meni, kjer izberemo Premakni na iPad in v trenutku bo tam. Poleg okna, ki smo ga prestavili, najdemo še menijsko vrstico s tipkovnico in nekaterimi posebnimi tipkami, ampak načeloma upravljamo z njim z miško in tipkovnico računalnika.

3. AirPlay za predvajanje glasbe in videa

AirPlay je Applov protokol za predvajanje glasbe in videa na drugih napravah prek omrežja Wi-Fi, pri čemer je kakovost zvoka in glasbe odvisna od zmogljivosti omrežja. Najbolj uporabljen je pri povezanih zvočnikih in pametnih televizorjih, saj vsebino, ki jo predvajamo na telefonu zlahka preslikamo tja. Poleg tega lahko glasbo in video iz telefona predvajamo na računalniku, ki ima praviloma boljše zvočnike, ali pa na iPadu, ki ima večji zaslon. Prenos deluje v vse smeri.

Apple Sidecar na tablici in laptopu.

4. Uporaba iPhona za spletno kamero

Če imamo računalnik brez kamere ali pa želimo boljšo sliko kot jo omogoča kamera na vrhu prenosnika, lahko za spletno kamero za video in konferenčne klice uporabimo iPhone. Namestitev je preprosta: kamera iPhona z istim Apple ID kot ga ima računalnik se pojavi med možnostmi za izbiro kamere. Funkcionalnost deluje tudi s TV-komunikatorjem Apple TV, tako da lahko opravljamo video klice v slogu.

5. Samodejno odklepanje računalnika

Če imamo uro Apple Watch, gesla ni treba vnašati v računalnik. Ta zazna, ko je ura z istim Apple ID v bližini in če ura ni zaklenjena, potrdi istovetnost uporabnika brez potrebe po vnosu gesla ali branju prstnega odtisa. Apple Watch je varna naprava, saj se samodejno zaklene, ko jo snamemo z zapestja, tako da ji računalnik lahko zaupa.

6. SMS na računalniku

Aplikacija Sporočila na računalniku podpira sporočila iMessage, ki jih pošiljamo in prejemamo uporabniki iPhonov in računalnikov Mac, lahko pa si v nastavitvah aplikacije Sporočila na Macu nastavimo tudi, da tja prejemamo sporočila SMS, ki jih dobimo na telefon. To omogoča hitrejše in lažje pisanje, prav tako pa lahko sporočila preberemo kar na računalniku, brez potrebe po iskanju telefona. 

7. Handoff

Handoff je sistem, ki omogoča preprosto nadaljevanje dela na drugi napravi, ki je vpisana v isti Apple ID. Tako lahko denimo na računalniku odpremo spletno stran, ki smo jo brali na telefonu, ko smo se vozili domov z avtobusom, nadaljujemo s pisanjem sporočila ali pa katerokoli drugo zadevo, ki smo jo počeli v podprti napravi.

Apple Pay s pametnim telefonom.

8. Apple Pay

Applov plačilni sistem Apple Pay nastavimo na eni napravi, denimo na iPhonu, nato pa ga uporabljamo za spletne nakupe na računalniku ali pa brezstična plačila z uro Apple Watch.

9. Samodejna namestitev novih naprav

Ko nabavimo nov iPhone, računalnik Mac, ali katerokoli drugo napravo, se v njo povežemo z Apple ID in vse nastavitve in datoteke iz starega računalnika se samodejno prenesejo.

10. Najdi

Najdi (oz. Find My) je ena Applovih najbolj priljubljenih storitev, saj omogoča, da najdemo svoj telefon, slušalke, uro ali računalnik kjerkoli na svetu se nahaja, pa najsi smo napravo pozabili na letališču v Kuala Lumpurju ali pa se skriva med gubami kavča. Vsaka ta naprava se, dokler še ima kaj baterije, poveže v internet (bodisi neposredno bodisi prek bližnjega iPhona) in sporoči točno lokacijo ter omogoči, da na njej sprožimo piskanje, ali celo brisanje na daljavo.

Apple zemljevid na telefonu iPhone.

Apple ID

To je naš uporabniški račun za Applov ekosistem in kot vidimo, je ključna komponenta za delovanje večine teh storitev. Apple ID si vzpostavimo ob prvem zagonu prve Applove naprave in ga nato uporabimo na vseh naslednjih. Glede na to, da omogoča dostop do naših naprav in datotek, ki so shranjene v iCloudu, je ključnega pomena, da nastavimo varno geslo in preverjanje v dveh korakih. Omogoča tudi nastavitev »družine«, kar pomeni, da so ostalim uporabnikom na voljo nekatere aplikacije in storitve, ki jih kupi prvotni član, prav tako pa družinske naročnine na Apple Music in podobne storitve.

Telekom Slovenije in Applov ekosistem

Telekom Slovenije svojim naročnikom, ki so uporabniki Applovih naprav, ponuja dodatne prednosti. Tako lahko uporabniki na svojem Apple računu izberejo možnost plačevanja Applovih vsebin in storitev prek računa Telekoma Slovenije. To pomeni, da vse aplikacije, naročnine na Apple Music, iCloud in ostalo, kar kupimo s svojim Apple ID poravnamo z mesečnim računom Telekoma Slovenije. 

Usklajenost delovanja različnih Applovih naprav lahko še izboljšamo s storitvijo Ena številka, ki omogoča, da imamo isto telefonsko številko na iPhonu, iPadu in Apple Watch, tako da lahko sprejemamo klice na tisti napravi, ki nam je trenutno najbolj pri roki. 

Naj Naprava in Ena številka

Ob nakupu pametne naprave izberite paket Naj Naprava, nato pa vključite še storitev Ena številka, ki vam omogoča, da do tri svoje obstoječe telefonske številke združite v eno.

Omejitve Applovega ekosistema

Številne prednosti tega ekosistema lahko izkoristimo samo z napravami Apple. Tako denimo AirDrop ne deluje telefonih z Androidom ali računalnikih z Windows. V prihodnosti se sicer obetajo spremembe, predvsem zaradi zahtev Evropske unije, ki želi boljšo interoperabilnost, da bi zagotovili konkurenco na trgu.

Tako smo že dobili dodatne trgovine z aplikacijami za iPhone in predpisan vmesnik USB-C namesto Lightninga, v prihodnje pa naj bi se stvari premaknile tudi na področju AirDropa, slušalk in pametnih ur. Težko je reči, kako dolgo bo to trajalo, saj birokratski mlini počasi meljejo, Apple pa nenehno predstavlja nove rešitve za še lažje sodelovanje med njihovimi napravami.

Tako bodo denimo za jeseni napovedane nadgradnje operacijskih sistemov med drugim omogočile, da brezžične slušalke AirPods delujejo kot daljinski upravljalnik za kamero telefona in samodejno prenehajo predvajati glasbo, ko bo Apple Watch zaznala, da uporabnik spi.