Vsebina košarice

Vaša košarica je prazna.

Cena

Test na dlani: Samsung Galaxy A42 5G

Andrej Jurij Pirnat
Andrej Jurij Pirnat
Pred 498 dnevi
·
Čas branja: 10 minut
·
Poslušaj vsebino

Takole na prvi pogled Samsung Galaxy A42 ne izstopa iz množice. A ko se mu človek bolj temeljito posveti hitro ugotovi, da skriva kar nekaj bombončkov.

Mobilna omrežja
2G (GSM/EDGE), 3G (UMTS/HSPA+/DC-HSDPA), 4G (Gibabit LTE), 5G
Procesor
8-jedrni Snapdragon 750 5G (2x 2,2 GHZ + 6x 1,8 GHz), narejen na 8-nanometrski tehnologiji
Grafični procesor
Adreno 619
Delovni pomnilnik
4 GB
Notranji pomnilnik
128 GB
Razširitev pomnilnika
Da, vložišče za spominsko kartico mikro SD
Zaslon
Super AMOLED, 16,77 cm (6,6 palca), 1600 x 720 slikovnih pik, 265 ppi, 16 milijonov barv, 84,3-odstotna pokritost prednje ploskve
Glavna kamera
4 kamere – širokokotni objektiv 48 MP (zaslonka f/1,8, velikost senzorja 1/2,0'', velikost slikovne pike 0,8 µm, samodejno ostrenje PDAF) + ultra širokokotni objektiv 8 MP (zaslonka f/2,2, vidni kot 123˚) + makro 5 MP (zaslonka f/2,4) + globinski objektiv 5 MP (zaslonka f/2,4); LED-bliskavica; ročno ostrenje s pritiskanjem na zaslon; panorama; HDR
Sprednja kamera
širokokotna 20 MP (zaslonka f/2,2); HDR
Video zadaj
4K (2160p) s 30 sličicami na sekundo, 1080p s 30 sličicami na sekundo, počasni posnetki 720p s 480 sličicami na sekundo
Video spredaj
1080p s 30sličicami na sekundo
Povezljivost
WiFi (tudi deljenje mobilne povezave – hotspot), Bluetooth 5.0, GPS (GLONASS, Galileo, BDS), NFC, USB-C 2.0, vhod za slušalke 3.5 mm
Senzorji
optični bralnik prstnik odtisov vgrajen pod zaslon, merilnik pospeška, senzor bližine, žiroskop, kompas
Baterija
Li-Ion 5000 mAh, hitro polnjenje 15 W
Operacijski sistem
Android 10 + One UI 2.5
Dimenzije
164,4 mm (v) × 75,9 mm (š) × 8,6 mm (d)
Teža
193 g
SIM-kartica
Nano SIM + vložišče za dodatno kartico SIM ali spominsko kartico mikro SD
Barve
črna, siva
A42 1

5G je zagotovo tehnološki pojem letošnjega leta. Kako tudi ne bi bil, pomeni namreč precejšen korak naprej v povezljivosti. Ne samo zaradi tega, ker omogoča nekajsekundni prenos HD-filma, ampak zaradi potenciala, ki ga nosi za prihodnost razvoja družbe. Prihodnost pametnih mest in prihodnost, v kateri nas bodo naokoli samodejno prevažala popolnoma avtonomna (morda celo leteča) pametna vozila.

Da bi to funkcioniralo brez nezgod, se morajo namreč vse te pametne stvari med sabo učinkovito »pogovarjati«, to pa lahko počnejo samo prek zanesljivih kanalov, ki dopuščajo pretok takšnih količin informacij. Komunikacija med napravami se namreč meri v količini prenesenih podatkov, kar pomeni, da mora biti prenos hiter in zanesljiv. 5G naj bi to omogočal.

V Sloveniji je prvo omrežje 5G že začelo delovati, vzpostavil ga je Telekom Slovenije, na voljo pa je tudi že kar nekaj pametnih mobitelov, ki se znajo zapeljati po hitrem pasu podatkovnega prenosa. Za zdaj sicer predvsem predstavnikov najvišjega cenovnega razreda, ampak počasi se ta vstopna točka približuje bolj ljudskim primerkom. Zdi se da najbolj intenzivno v tej smeri dela Samsung, ki je predstavil že nekaj dostopnejših modelov, najnovejši in hkrati najcenejši med njimi pa je Galaxy A42 5G.

Prav tega sem nedavno dobil na test. Trendu primerno sem se seveda najprej namenil preizkusiti hitrost prenosa podatkov, ki ga ponuja 5G, a glej ga zlomka, Samsungov mladenič te možnosti še ni imel »odklenjene«. Opremljen je torej z vsemi tehnikalijami, ki jih za dričanje po hitrih valovih potrebuje, ni pa še dovolj zrel, da bi se na njih znal povzpeti. Povedano v prevodu: povezljivost 5G bo prišla z eno od prihajajočih posodobitev. Zato nič bati, če mobitel že imate ali ste se ravnokar namenili ponj. Kmalu boste lahko zviška gledali na plebejce, ki se drenjajo na prometnih cestah 4G (in nižje).

Iz prve roke (in drugega mobitela) lahko zagotovim, da vas bodo hitrosti sezule, zato se pred tem obvezno privežite.

Dizajn in zaslon

Novi Galaxy A42 seveda ne stavi vsega le na hitro povezljivost. Če izvzamem nedomiselno ime (s poimenovanji Samsungovih mobitelov je cela zmešnjava, zlasti odkar so jim začeli pripenjati še dodatne številke), je mobitel zasnovan precej všečno. Ne da kaj posebej izstopa, a deluje sodobno in elegantno. Na testu sem imel model v različnih odtenkih sive in moram reči, da se mi je prav dopadel. Ohišje zadaj je plastično, kar je v tem cenovnem razredu nekakšen standard, vendar ne deluje ceneno.

Na robovih ven štrlita le gumba za vklop in uravnavanje glasnosti, prav toplo pa mi je postalo pri srcu, ko sem na spodnji stranici zagledal »starinski« vhod za slušalke. Ne vem, kakšno je stanje pri vas, ampak jaz imam doma še kar nekaj slušalk, ki svoj kruh služijo prek omenjenega vhoda. Sam namreč še vedno močno prisegam na žično povezanost zvoka. Brezžične slušalke mi prav pridejo le na kakšnem treningu, ko se bolj intenzivno gibam in so mi kabli v napoto.

Galaxy A42 je sicer precej velik mobitel in je enoročno upravljanje kar zalogaj. A ima to prednosti na drugih področjih. Na primer pri igranju mobilnih igric in gledanju videov. Na velikem, skoraj 17-centimetrskem (6,6 palca) zaslonu, je to pravi užitek. Sam sem ga kar veliko koristil med počitkom na kavču in celo v postelji, saj je res pregleden. Na tem mestu bi pohvalil tudi kakovost slike. Je ostra, ima dobro izražene barve in detajle, prav tako dober je kontrast. Kakopak, ko pa sloni na tehnologiji AMOLED. Tu si Samsung res zasluži pohvalo, ko je začel tudi »nizkocenovce« opremljati z naprednejšo zaslonsko tehnologijo. In kot vemo, Samsungu pri tem (trenutno) res ni para. V popolnost slike na Galaxyju A42 nekoliko posega le zareza s sprednjo kamero. A tega smo že navajeni in v resnici ne moti, kajne?

A42 2

Je pa zanimiva odločitev, da je Samsung mobitelu pustil nekoliko podbradka, ni pa se mu zdelo smiselno, da bi mu še malce višje čelo, kjer bi bilo dovolj prostora za kamero. Včasih se mi zdi, da proizvajalci to zarezo vidijo kot nekakšen estetski dodatek, lepotno piko če hočete in ne kot moteč element. Kar bi po mojem mnenju morali. Stremeti bi morali k sliki brez vboklin in izboklin. No, upam da se motim, ampak ko mi pri mobitelih z opaznim robom v oči skoči zareza, se resnično vprašam.

Ampak, da bom izpadel, kot da nergam. Zaslon Galaxyja A42 lahko le hvalim. Čeprav se zavedam, da mobiteli z velikimi zasloni niso vedno najbolj praktični, si ne morem pomagati, da mi ne bi bili všeč, saj je branje in gledanje česarkoli na njih res veliko bolj prijetno kot na manjših.

Strojna in programska oprema

K sreči Galaxy A42 ni le velika lepa statična slika, ampak zmore prikazati tudi dinamično dogajanje brez zatikanja. 8-jedrni srednjerazredni Snapdragon, ki ga poganja, je namreč dovolj zmogljiv, da mu novejše in naprednejše aplikacije in igre ne delajo težav. Vseeno pa ne pretiravati s kakšnimi navideznoresničnostnimi vsebinami. Še bolj kot sama zmogljivost me je navdušila velikost shrambe.

A42 3

Notranjega pomnilnika je namreč kar 128 gigabajtov, od tega uporabniku na voljo nekaj več kot 100, kar pomeni, da vam lep čas ne bi smelo zmanjkati prostora. Če k temu prištejem še možnost razširitve pomnilnika s spominsko kartico, pa sploh. Glede na to, da ena mobilna igrica povprečno zasede kakšnih 100 do 200 megabajtov, ena skladba tam nekje 8 megabajtov in ena kakovostna fotografija približno 4 megabajte, lahko sami izračunate, koliko svojega digitalnega imetja lahko spravite gor.

Podobno sem bil navdušen nad avtonomijo baterije. Zdržala mi je namreč tudi dva dni brez kakšnega posebnega naprezanja. Galaxy A42 ima namreč ogromno baterijo s kapaciteto 5000 miliamper ur, torej je na področju skskladiščenja električne energije med bolje založenimi. Podpira hitro polnjenje z največjo močjo do 15 vatov, kar ni tako posebno, je pa vsaj primerljivo ali celo bolje od primerljivih tekmecev.

Mogoče bo kdo pogrešal le možnost brezžičnega polnjenja. Jaz je nisem. Tudi če bi mobitel to podpiral, bi bilo po vsej verjetnosti precej počasno, tako da z mojega vidika povsem vseeno, če je to Samsung prihranil za katerega od bodočih cenovno dostopnejših modelov.

A42 4

Veliko raje bi videl, da bi bil mobitel vodoodporen, saj gre za napravo, ki nas spremlja na vsakem koraku. Tudi kakšnem bolj mokrem. Na žalost je Galaxy A42 v vodi tako kot riba na suhem. Kmalu se mu ustavi »dih«.

Zgledno s svojo povezljivo naravo in pripravljenostjo na obdobje 5G podpira tudi vse druge sodobne načine komuniciranje – VoLTE, VoWiFi, uporabo dveh SIM-kartic, Bluetooth in NFC. Skratka glede oddajanja in sprejemanja takšnih in drugačnih signalov vam ni treba skrbeti, Galaxy A42 je pripravljen na sodobnost.

Tu bi se morda dotaknil samo še dveh reči glede varnosti in zaklepanja. Poleg klasičnih staromodnih načinov odklepanja prek vnosa vzorca ali PIN številke, je Galaxya A42 mogoče odkleniti tudi s pogledom in prstnim odtisom, kjer ima bralnik prstnih odtisov vgrajen pod zaslonom. Sodobno. Ne pa nujno najbolj optimalno. Čeprav so že precej napredovali, se tovrstno nameščeni bralniki še vedno ne morejo primerjati s starimi z namenskimi ležišči pod zaslonom ali v kateri od stranskih tipk. Kljub temu pozdravljam, da je mobitel v koraku s časom.

A42 5

Kar se tiče programske opreme, kakšnih posebnosti ni. Samsungov novinec ima nameščen Android 10, ki je prevlečen z njihovim uporabniškim vmesnikom One UI 2.5. Slednji se je že v dozdajšnjih modelih izkazal za več kot spodobnega in nič drugače ni tokrat. Uporabniška izkušnja je prijetna, le meniji z nastavitvami mi še vedno predstavljajo nekakšen mini labirint v katerem zlepa ne najdem kar iščem.

Svojemu uporabniškemu vmesniku z vsakim premikom različice Samsung doda kakšen bombonček, kot je na primer funkcija Quick Share za hitro deljenje datotek med različnimi napravami. Z gotovostjo lahko rečem, da ima Samsung enega bolj dovršenih uporabniških vmesnikov, če izvzamem čisti Googlov Android.

Kamera in fotoaparat

Podobno se nimam kaj pritožiti čez kamero. Galaxy A42 ima na hrbtni strani sistem štirih kamer, kjer vsaka doprinese nekaj. Glavna, širokokotna, skrbi za ostrino in ločljivost fotografij, ultra širokokoten objektiv omogoči širši pogled na svet, globinski objektiv je namenjen predvsem zajemanju portretov, saj zna zamegliti ozadje, potem je tu še tako imenovana makro kamera, ki služi bližinskim posnetkom. Kako se kombinacija obnese? Zadovoljivo, ne pa dosti več od tega.

A42 6

Široki posnetki imajo še vedno nekoliko zaobljene robove oziroma »fisheye look«, pri njih se tudi izgubi nekaj ostrine v primerjavi z običajnim načinom fotografiranja, zameglitev ozadja ni vedno najbolj natančno in zna izpasti nenaravno, pri bližinskih posnetkih pa včasih nikakor ne morete izostriti kar želite. Ampak vse to je odvisno od več faktorjev – vaše mirne roke, količine svetlobe, motiva pred objektivom in podobno. Večino časa uspejo povsem dobre fotografije, včasih se pač ponesrečijo.

Priznam pa, da sem moral kar dvakrat pogledati, ko se naredil nekaj nočnih fotografij. Pričakoval sem bolj klavrne rezultate, sploh ker me je poleg deficita svetlobe spremljala še gosta megla, a dobil sem vse prej kot to. Bravo, Samsung, zelo pohvalno. Spodaj lahko pogledate primer, ki mi je uspel »iz prve« v večerni Ljubljani.

A42 7

Pričakovano so na nivoju tudi dnevni posnetki, le sem in tja se kamera malce spotakne in zajame bolj blede in hladne barve. Ampak gledano celostno, bo kamera Galaxyja A42 povsem zadostovala povprečnemu uporabniku, kateremu je mobitel v prvi vrsti tudi namenjen. Spodaj se lahko še na lastne oči prepričate, kako se je obnesla pri svetlejših pogojih.

A42 8
A42 9
A42 10

Sklepna beseda

Ko potegnem črto, moram reči, da je Samsung Galaxy A42 dober mobitel. Celo na meji odličnega, če upoštevam ceno. Najbolj me je prepričal na naslednje načine, ki jih tudi vidim kot glavni razlog za potencialen nakup: z velikim zaslonom in odlično sliko, z ogromno količino notranjega pomnilnika, z zelo dobro avtonomijo baterije ter seveda s podporo omrežju 5G, s čimer sporoča, da je pripravljen na prihajajoče čase. 5G sicer še ni takšen »must-have«, da bi samo zaradi tega hiteli po nov mobitel. A če ga že ravno kupujete in ne presega proračuna, ki ste ga za nakup predvideli, potem se zagotovo ne bi branil te možnosti.

Pomembna vprašanja praktičnega preizkusa

  • Ali se mobitel pregreva? Na testu tega nisem zaznal.
  • Kako se obnese fotoaparat? Zadovoljivo. Rekel bi, da ne izstopa iz povprečja, me je pa pozitivno presenetil pri nočni fotografiji.
  • Ali je baterija vzdržljiva? Zelo, Galaxy A42 ima veliko baterijo. Res pa je velik tudi telefon in takšen zaslon rabi dobro napajanje.
  • Ali je mobitel dober za igranje iger in ogled video vsebin? Odličen, seveda po zaslugi velikega zaslona AMOLED.