V okviru projekta »E-oskrba na domu« so zapolnjena vsa razpoložljiva mesta
V Telekomu Slovenije smo skupaj z Zvezo društev upokojencev Slovenije, s katero smo bili izbrani za izvajalca projekta ministrstva za zdravje »E-oskrba na domu«, v okviru katerega je storitev E-oskrba upravičencem do 30. 9. 2023 v celoti sofinancirana iz sredstev Evropskega socialnega sklada, zapolnili vsa razpoložljiva mesta.
Vse zainteresirane, ki so ali pa še bodo oddali vlogo za uporabo E-oskrbe v okviru navedenega projekta, vendar sofinancirane storitve zaenkrat niso prejeli, sproti evidentiramo po vrstnem redu prejetja vlog. V sofinanciranje uporabe E-oskrbe bodo vključeni ob sprostitvi mest (v primeru prenehanja uporabe storitve s strani posameznih upravičencev).
Storitve v okviru projekta E-oskrba na domu, ki traja do 30. 9. 2023 in ga sofinancira Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada, so za upravičence brezplačne. Na voljo je financiranje uporabe za do 5000 upravičencev iz EU ESS. Projekt je bil izbran na javnem razpisu za izbor projekta E-oskrba na domu. Namen projekta je krepitev samostojnosti, varnosti in višje kakovosti življenja oseb, ki zaradi posledic bolezni, starostne oslabelosti, poškodb, invalidnosti, pomanjkanja ali izgube intelektualnih sposobnosti ne zmorejo v celoti samostojno poskrbeti zase oziroma bivajo pretežni del dneva same v svojem domu oziroma ne koristijo celodnevnih oblik institucionalne oskrbe.
Ministrstvo za zdravje je v okviru javnega razpisa izbralo Telekom Slovenije s konzorcijskim partnerjem ZDUS za zagotavljanje storitve E-oskrbe, ki omogoča bolj varno in samostojno bivanje na domu vsem, ki pri tem potrebujejo podporo.
Kaj omogoča uporabnikom?
- Varnost 24 ur na dan.
- Samostojno in bolj neodvisno bivanje na svojem domu.
- Detekcijo dima (požarna varnost) in izliva vode (poplavna varnost).
- Pomoč tudi, kadar sami ne morejo sprožiti klica.
- Enostavno uporabo in montažo brez vrtanja in posebnih napeljav.
- Hitro prilagoditev spremenjenim potrebam uporabnika z razširitvijo funkcionalnosti.
Kaj omogoča svojcem uporabnika?
- Stalen stik s svojci in občutek varnosti.
- Lažje usklajevanje dnevnih obveznosti.
- Hitro obveščanje v primeru klica na pomoč.
- Strokovno podporo usposobljenega osebja v asistenčnem centru.
Kako deluje E-oskrba?
Kdo je upravičen do sofinanciranja E-oskrbe?
Storitev E-oskrbe je brezplačno zagotovljena upravičencem, tj. zainteresiranim državljanom, ki živijo na svojem domu (torej ne koristijo celodnevnih oblik institucionalne oskrbe), so polnoletni ter ne morejo v celoti sami skrbeti zase zaradi posledic bolezni, starostne oslabelosti, poškodb, invalidnosti, pomanjkanja ali izgube intelektualnih sposobnosti oziroma pretežni del dneva bivajo sami.
Osebe, ki se želijo vključiti v projekt zagotavljanja e-oskrbe, morajo izpolnjevati eno ali več spodnjih zahtev:
- so stare 65 let ali več;
- v skladu s predpisi s področja invalidskega in pokojninskega zavarovanja jim je priznana invalidnost;
- v skladu s predpisi s področja invalidskega in pokojninskega zavarovanja prejemajo dodatek za pomoč in postrežbo;
- so stare 18 let ali več in so zaradi nevroloških oziroma nevromišičnih obolenj ogrožene v primeru padca oziroma so zaradi kognitivnega upada pri demenci izpostavljene različnim neželenim dogodkom v okolju;
- zaradi pridruženih kroničnih nenalezljivih bolezni spadajo v ranljivo skupino prebivalstva v primeru obolelosti s koronavirusom.
E-oskrba je samostojna storitev, ki ni vezana na druge storitve operaterja (ni pomembno, pri katerem operaterju imate storitve telefonije in interneta).
Upravičenci brezplačne E-oskrbe morajo izpolniti izjavo in jo posredovati na naslov: Telekom Slovenije, d. d., E-oskrba, Vojkova 78, 1000 Ljubljana ali na e-naslov: eoskrba@telekom.si. Za več informacij lahko pokličete na brezplačno številko 080 12 13 ali obiščete katerokoli prodajno mesto Telekoma Slovenije ali lokalno društvo upokojencev.