Imate težave z nespečnostjo, občutkom nenaspanosti ter psihično in fizično utrujenostjo? Morda za omenjene težave ni kriva vaša služba, ampak omenjene nevšečnosti povzroča le modra svetloba.
Tudi če mi ne verjamete, so takšnega mišljenja proizvajalci elektronike. Velika verjetnost je, da ima filter modre svetlobe tudi vaš monitor ali zaslon na mobitelu. Toda, ali je modra svetloba res tako škodljiva, kako vpliva na nas in kako jo lahko preprečimo?
Medtem ko se vsi zavedamo, da strmeti v sonce ni dobro za naše oči, pa se pogosto ne zavedamo negativnih posledic, ki jih s seboj prinaša modra svetloba. Ta moti naš cirkadialni ritem oziroma, povedano bolj po domače, cikel spanja.
Ko modra svetloba zadene naše oko, ta moti nastajanje melatonina – hormona, ki je odgovoren za regulacijo bioritma. Modra svetloba ima tudi več energije kot ostale barve svetlobe, saj ima krajšo valovno dolžino in je hkrati zelo blizu UV-svetlobe. Ta svetloba nam čez dan pomaga (tako iz naravnih svetlobnih virov kot tudi umetnih), da se počutimo odzivno, energično in smo bolje razpoloženi. Spodbuja pozornost, da se lažje osredotočamo na delo, ki ga opravljamo.
Modra svetloba postane težava proti večeru, ko je naše telo utrujeno in željno počitka. Če smo ji izpostavljeni zvečer, prelisiči del naših možganov, ki je odgovoren za spanje, in ostanemo budni. To je v zadnjem času vse bolj problematično, saj nas v vsakdanjem življenju vse bolj obkrožajo razni zasloni, ki nam delajo družbo v večernih urah.
Podobno težavo predstavljajo LED-luči ali trakovi, ki jih vse bolj uporabljamo, saj so bolj nagnjeni k modrem delu barvnega spektra kot “klasične” žarnice z žarilno nitko. Recimo, da pred spanjem gledamo televizijo, brskamo po spletu na tablici ali pa si na mobitelu dopisujemo z ljubljeno osebo – vse to nas bo prekomerno izpostavilo modri svetlobi. Ta negativno vpliva na naše spanje, kar pa s seboj privleče na kupe težav, kot so oslabljen imunski sitem, težave s spominom in celo debelost.
Modra svetloba bo na vsakega posameznika vplivala v različni meri. Osebno preživim ogromno časa pred zasloni, bodisi v službi bodisi doma, ob gledanju raznih videovsebin in igranju iger. Ne samo, da so me v preteklosti pogosto bolele oči, ampak spim bistveno slabše, če sem nekaj ur pred spanjem izpostavljen prekomerni količini modre svetlobe, kar je potrdila tudi pametna zapestnica pri merjenju spanca.
Ampak kaj storiti, če se ne želimo odpovedati nočnemu igranju iger, a moramo biti kljub temu spočiti za službo, ki se začne prezgodaj?
Da bomo bolje spali, se izognimo uporabi zaslonov elektronskih naprav. Ker pa smo v letu 2024 in se nihče več ne igra zunaj, lahko na naših napravah vključimo filter modre svetlobe. Če imate sodoben mobitel ali tablico, je velika verjetnost, da imate možnost filtra modre svetlobe že vgrajeno v programsko opremo. Pogosto nam je na voljo možnost ročnega vklopa ali vklopa po urniku. Še najpreprostejše: da se filter modre svetlobe vključi samodejno in traja od mraka do zore ter deluje na podlagi lokacije.
Vsi mobiteli z Androidom 8 Oreo ali novejšim imajo to možnost že v programski opremi. Če imamo starejši mobitel, lahko še vedno prenesemo aplikacije, ki ponujajo omenjene funkcije. Medtem ko smo se v preteklosti na naših računalnikih zanašali na priljubljeni f.lux, ponuja Windows 10 “nočno svetlobo” – nastavitev, ki prilagodi zaslon za nočni čas.
Tudi monitorji in ostali zasloni ponujajo filtre modre svetlobe oziroma pogosteje najdemo možnost Eye Care. Barve se pri uporabi teh filtrov seveda nekoliko spremenijo, vendar naslednji dan vsaj ne bomo zehali med sestanki.
Čeprav so filtri modre svetlobe na elektronskih napravah učinkovita rešitev, obstajajo tudi druge tehnologije in možnosti, ki pomagajo zmanjšati vpliv modre svetlobe na naš bioritem:
OLED zasloni
OLED zasloni oddajajo manj modre svetlobe kot klasični LCD zasloni, saj ne potrebujejo dodatne osvetlitve in omogočajo boljše uravnavanje svetlosti. Pri večernih urah so prijaznejši za oči in zmanjšujejo motnje pri izločanju melatonina.
E-ink zasloni za branje
E-ink zasloni, ki jih najdemo na napravah, kot so e-bralniki, so posebej zasnovani za dolgotrajno branje, saj delujejo brez osvetlitve ozadja in ne oddajajo modre svetlobe. So odlična izbira za večerno branje, saj omogočajo branje brez prekomerne stimulacije možganov.
Pametne LED žarnice s prilagodljivo svetlobo
Dandanes so na voljo pametne LED žarnice, ki omogočajo nastavitev barve svetlobe in svetlosti, ter so nadzorovane prek aplikacije. Zvečer lahko nastavimo bolj toplo, rdečo svetlobo, ki ima manjši vpliv na naš cirkadiani ritem in omogoča boljše priprave na spanje.
Zatemnilniki in senzorji svetlobe
Zatemnilniki svetlobe in senzorji, ki prilagajajo svetlost zaslonov glede na osvetljenost prostora, so še ena koristna možnost. Z večjim zatemnjevanjem zaslona zvečer, ko je prostor že temnejši, zmanjšamo vpliv modre svetlobe in se lažje sprostimo pred spanjem.
Namenski programi za zmanjšanje modre svetlobe na različnih platformah
Poleg aplikacij, kot je f.lux in vgrajenih nastavitev, lahko uporabniki preizkusijo tudi dodatne programske rešitve, kot so namenske aplikacije za zmanjšanje modre svetlobe na igralnih konzolah ali dodatne razširitve za brskalnike. Nekateri brskalniki že omogočajo temni način, ki zmanjša svetlobo zaslona, kar je posebej koristno pri večernem brskanju.
Če programski opremi ne zaupamo, da bo na poti do naših oči zaustavila škodljivo modro svetlobo, lahko uporabimo posebna očala proti modri svetlobi. Ta se pogosto prodajajo kot “namenjena delu na računalniku”, nam pa bistveno pomagajo ne glede na to, v kateri zaslon gledamo. Taka očala prav tako ne stanejo veliko, cene na internetu se gibljejo že od borih 20 EUR naprej.
Očala za zaščito pred modro svetlobo so na voljo v različnih oblikah, od katerih vsaka ustreza posebnim potrebam. Očala z rumenimi ali oranžnimi stekli učinkovito blokirajo visok delež modre svetlobe, kar jih naredi idealna za uporabo v večernih urah, saj zmanjšujejo motnje spanja. Kljub temu pa rahlo popačijo barve, kar je lahko moteče pri delu z digitalnimi vsebinami, kjer je natančnost barv pomembna.
Po drugi strani očala z prozornimi ali rahlo obarvanimi stekli blokirajo del modre svetlobe, a hkrati ohranjajo bolj naravne barve zaslona. Primerna so za celodnevno uporabo na delovnem mestu ali pri daljšem delu na računalniku, saj zmanjšajo utrujenost oči brez opaznih sprememb v barvnem spektru. Za igralce videoiger obstajajo tudi posebna očala, ki filtrirajo modro svetlobo, hkrati pa optimizirajo kontrast za boljšo vidljivost in odzivnost med igranjem.
Prav tako vam priporočam, da na svojih nočnih lučeh uporabljate žarnice s toplejšo svetlobo ali pa jih zamenjate z rdečo žarnico. Enako velja za LED-trakove. Ti sicer resda močno popestrijo vaš prostor, a da boste lažje in hitreje zaspali, zmanjšajte svetlost in spremenite barvo v rdečo. Tudi sam svoje LED-luči, ki čez dan svetijo v beli ali svetlo modri, proti večeru zamenjam za rdečo. Ta ima najmanjši vpliv na cirkadialni ritem in izločanje melatonina. Prav tako je priporočljivo, da čez dan poskrbimo, da smo dovolj izpostavljeni naravni svetlobi, s čimer se bo naše razpoloženje čez dan še dodatno izboljšalo, prav tako pa bomo bolje spali.
Zdrava večerna rutina je pomembna za kakovosten spanec, še posebej v svetu, kjer nas elektronske naprave obdajajo na vsakem koraku. S preprostimi koraki lahko zmanjšamo potrebo po napravah, pomirimo telo in omogočimo boljšo pripravo na spanje:
Postavite omejitve uporabe naprav
Priporočljivo je, da vsaj eno uro pred spanjem prenehamo uporabljati elektronske naprave. To pomaga zmanjšati izpostavljenost modri svetlobi, ki moti naravni cirkadiani ritem, ter omogoča telesu, da začne proizvajati melatonin.
Uvedite pomirjujoče aktivnosti
Nadomestite brskanje po telefonu z dejavnostmi, ki sproščajo telo in um. Meditacija ali globoko dihanje zmanjšujeta stres in umirjata misli, kar olajša prehod v spanec. Vodenje kratke večerne meditacije lahko pomaga pri postopnem sproščanju napetosti.
Poskusite z branjem knjig
Branje knjige (v fizični obliki) je odlična alternativa uporabi zaslonov. Branje sprošča in tako izboljša spanec, saj odvrača misli od vsakodnevnih skrbi.
Poslušajte pomirjujočo glasbo
Glasba z mirnim tempom pomaga znižati srčni utrip in krvni tlak, kar je idealno pred spanjem. Glasba brez besedil ali naravni zvoki ustvarjajo sproščujoče okolje, ki podpira boljše spanje.
Vzpostavite konstantno uro za spanje
Telo ima rad rutino. Prizadevajte si, da hodite spat ob isti uri, tudi ob vikendih. Tako vzdržujete stabilen cirkadiani ritem in dolgoročno izboljšate kakovost spanja.
Zmanjšajte svetlost in nastavite toplo svetlobo
Zvečer poskrbite za toplejšo in zatemnjeno osvetlitev v prostoru, saj to zmanjšuje vpliv modre svetlobe na možgane in spodbuja sproščanje melatonina.
Izpostavljenost modri svetlobi je še posebej problematična za otroke in mladostnike, saj se njihovi možgani in oči še vedno razvijajo, zaradi česar so bolj občutljivi na zunanje dejavnike.
Modra svetloba, ki jo oddajajo zasloni telefonov, tablic in računalnikov, vpliva tudi na njihov cirkadiani ritem, kar ovira kakovost spanca in njihovo sposobnost koncentracije čez dan. Raziskave kažejo, da je kakovosten spanec ključen za normalen razvoj možganov pri mladih, saj vpliva na spomin, učenje in čustveno stabilnost. Pomanjkanje spanca lahko pri mladostnikih povzroči povečano razdražljivost, zmanjšano pozornost v šoli in celo dolgoročne težave s spanjem, ki se lahko prenesejo v odraslost.
Zaradi naravnih procesov, kot je poznejši nastanek melatonina, mladostniki pogosto težje zaspijo ob bolj zgodnjih urah, modra svetloba pa ta proces še dodatno zavira. Starši bi zato morali spodbujati zdrave spalne navade in nadzirati uporabo naprav zvečer. Priporočljivo je, da otrokom in mladostnikom omejite dostop do zaslonov vsaj eno uro pred spanjem in jim ponudite alternativne večerne aktivnosti, kot so branje ali mirne igre. Na ta način boste omogočili boljši spanec ter pripomogli k njihovemu zdravemu razvoju in dobremu počutju čez dan.