Vsebina košarice

Vaša košarica je prazna.

Cena

Festival dokumentarnega filma tudi na NEO

Tamara Harb
Tamara Harb
Pred 66 dnevi
·
Čas branja: 4 min
·
Poslušaj vsebino

Dokumentarne filme V vzvratnem ogledalu, Ozogoche in Med revolucijama si lahko ogledate tudi v DKinu.

Festival dokumentarnega filma je z aktualnimi, družbeno kritičnimi in intimnimi zgodbami ponovno prikorakal v Ljubljano. Ljubiteljem dokumentarnih zgodb bo na voljo bogat vpogled v svetovno produkcijo, del letošnjega programa pa bo med 13. in 20. marcem na voljo tudi v DKinu.

FDF 2024 v DKinu

Pester nabor dokumentarnih zgodb, ki vključuje tako aktualne družbene dogodke kot tudi intimne portrete, nas popelje v Ekvador, Romunijo, Iran in Ukrajino ter na Poljsko. V DKinu so že na voljo dokumentarni filmi V vzvratnem ogledalu, Ozogoche in Med revolucijama.

V vzvratnem ogledalu (Skad dokad)

Od začetka vojne v Ukrajini, ko se je prebivalcem te države sesul svet, je minilo že dve leti. Poljski režiser je s svojim kombijem iz vojnega območja ukrajinske begunce prevažal proti poljski meji in tako humanitarnost združil s svojim filmarskim poklicem. Kombi s katerim jih je prevažal, pa je postal zavetje in prostor, kjer se begunci ustavijo in imajo možnost spregovoriti o vsem.

Film je na voljo v DKinu.

Med revolucijama (Intre revolutii)

Zgodba filmskega eseja o dveh prijateljicah je deloma izmišljena, a navdihnjena z arhivskim gradivom, saj je režiser v arhivih romunske tajne policije našel pisma med romunskimi dekleti in študentkami iz tujine. Mladi dekleti v dokumentarnem filmu prihajata iz Romunije in Irana in sta se spoznali med študijem medicine v Bukarešti, nato pa stike ohranili skozi pisma, ki so postala pričevanja revolucionarnih sprememb v njunih državah.

Film je na voljo v DKinu.

FDF 2024

Če utegnete katerega od filmov pogledati tudi v kino dvorani, v nadaljevanju predlagamo mešanico družbeno kritičnih, tekmovalnih in slovenskih predstavnikov na festivalu. A najprej k dokumentarcu, ki je prejel evropsko nagrado za najboljši dokumentarec leta – Sestre v savni.

Sestre v savni (Savvusanna sosarad)

Dogajanje je postavljeno na estonsko podeželje, v tradicionalno savno, kjer se srečuje skupina žensk, ki si tam izmenjuje težave, doživetja, zgodbe. A to niso le vsakdanje zgodbe, ampak pogosto tudi trpke resnice patriarhalne družbe. Avtorica je bila pri enajstih tudi sama priča babičine izpovedi o dedkovi nezvestobi in spoznala, da savna ni namenjena le očiščenju telesa.

Popolno zaupanje  (Total Trust)

V tekmovalnem programu je nabor izredno zanimivih tem. Poleg slovenskega dokumentarca Maje Weiss Zajeti v izviru – Slovenski otroci Lebensborna v sekciji najdemo še film Tišina razuma, ki se osredotoči na žrtve posilstev in trgovine z ljudmi v okolici Foče, na meji s Srbijo, Stekleničarji nas popelje v enega največjih smetišč na svetu v Vinči, Mož v črnem pa poda zgodbo enega najpomembnejših sodobnih kitajskih klasičnih skladateljev. Zaradi tehnološke tematike iz tekmovalnega programa priporočamo film Popolno zaupanje, vpogled v kitajski model popolnega tehnološkega nadzora, ki se osredotoča na posameznike in uničujoče posledice, ki jih je sistem imel zanje in njihove družine.

Fantastična naprava (Fantastic Machine)

Iz sekcije Miti, ikone, mediji smo izbrali še en film povezan s tehnologijo in sicer dokumentarec Fantastična naprava, ki nas popelje v zgodovino od prve posnete fotografije do aktualnega nenehnega snemanja.

Slovenski dokumentarci

Otvoritveni film festivala je film Maje Weiss Zajeti V izviru – Slovenski otroci Lebensborna, ki v tekmovalnem programu razkriva zgodbo ugrabljenih slovenskih otrok, ki so bili žrtve nacističnega rasnega eksperimenta. Program Lebensborn je ustrezne otroke iz različnih držav, tudi Slovenije, dal v posvojitev parom, ki so bili vsaj na videz zvesti nacističnemu režimu. Film predstavlja štiri takšne zgodbe. V sekciji portretov najdemo slovenski film Duhovnica Maje Prettner, ki je na lanskem FSF prejela vesno za montažo in nagrado Društva slovenskih filmskih publicistov in publicistk. Režiserka spremlja evangeličansko duhovnico Jano, ki premaguje težave iz preteklosti in sedanjosti, od spolne zlorabe v otroštvu, do družinskih težav in preprek, ki jih doživlja kot duhovnica. Lahko pa si ogledamo tudi retrospektivo opusa Nike Autor, ki v svojih delih vedno prevprašuje aktualna družbena vprašanja. Na ogled so njeni kratki filmi ter filma V deželi medvedov in Obzornik 80 – Metka, Meki.

V videoteki DKino si filme lahko ogledate doma, v udobju dnevne sobe, tako si cela družina izbrani film ali risanko, nekatere že kmalu za tem, ko zapustijo kinematografe, ogleda za pol cene kino vstopnice. Za nakup vsebin v videoteki DKino lahko porabite tudi točke zvestobe in tako strošek nakupa filma še dodatno znižate.

Spremljajte Tehnik na družbenih omrežjih Facebook, Instagram, X in TikTok.