Vsebina košarice

Vaša košarica je prazna.

Cena

Test na dlani: Samsung Galaxy S23 FE

Marjan Kodelja
Marjan Kodelja
Pred 108 dnevi
·
Čas branja: 6 min
·
Poslušaj vsebino

Potem ko je lani izostal model za oboževalce, od tu oznaka FE (»fun edition«), se je Samsung ponovno odločil zanj.

Galaxy S23 FE odlikujejo dobre zmogljivosti na račun manj prestižnega videza. A komur oblika ni visoko na seznamu pomembnosti, mu je obenem pri srcu Samsungovo okolje in ne želi biti prikrajšan v moči, temu zna biti ta mobitel pisan na kožo.

Specifikacije
Barvamentolno zelena, grafitna, vijoličasta, kremna
Dimenzije158 mm (v) x 76,5 mm (š) x 8,2 mm (d)
Teža209 gramov
Povečana odpornostIP68 (30 minut do globine 1,5 m)
Deluje v omrežjih2G (GPRS/EDGE), 3G (HSDPA), 4G/LTE, 5G
SIM-karticanano SIM, podpora za eSIM (v načinu dvojne pripravljenosti)
Procesor8-jedrni Exynos 2200 (2,8 GHz) v 4-nm tehnologiji
Grafični procesorXclipse 920
Delovni pomnilnik8 GB
Notranji pomnilnik128 ali 256 GB
Razširitev pomnilnikane
ZaslonAMOLED, diagonala 16,26 cm (6,4 palca), polna visoka razločljivosti (1.080 x 2.340 pik), svetilnost 1.450 kandel (vrhnja), osvežitev 120 Hz, HDR 10+, zaščiten s steklom Gorilla Glass 5
Kamere zadajglavna, 50 MP, f/1,8, 24 mm, optična stabilizacija; kamera s 3-kratno optično povečavo, f/2,4, 75 mm, optična stabilizacija; širokokotna kamera, 12 MP, f/2,2, 123˚
Kamera spredaj10 MP, f/2,4, 26 mm
Video zadaj/spredajdo 8K s 24 na sekund /do 4K s 30 ali 60 sličicami na sekundo
BaterijaLi-Po 4500 mAh s podporo za brezžično in hitro žično polnjenje (25 W)
Operacijski sistemAndroid 13 s Samsung One UI 6
PovezljivostBluetooth 5,3, WiFi 6E, satelitski sprejemnik (GPS, Glonnass, BDS in Galileo), NFC in priključek USB tipa C
Tipalaoptično tipalo prstnih odtisov pod zaslonom, tipalo pospeška, tipalo bližine, kompas, žiroskop
V škatlipodatkovni kabel, ključ za odpiranje ležišča in kratek priročnik z navodili za uporabo
Garancijska doba24 mesecev

Oznaka novega mobitela je vsaj malo dvoumna, saj se je Samsung odločil, da vanj ne vgradi procesorja, s katerimi se ponašajo letošnji modeli družine Galaxy S23, temveč tiste modelov leto starejše družine Galaxy S22. Žal je s tem obudil ločevanje na ameriški model s Qualcommovim procesorjem Snapdragon 8 prve generacije in na mednarodni s Samsungovim Exynos 2200. Čeprav sta stara že več kot eno leto, sta še vedno odlična in nadvse zmogljiva procesorja, ki zlahka opravita za vsemi aplikacijami in nalogami. Nista pa popolnoma enaka, zato velja biti previden pri branju tujih testov, predvsem ameriških. Vedno najprej preverite, kateri procesor je v testnem mobitelu, kajti šele takrat boste prepričani, da napisano velja za mobitel, ki je naprodaj v Evropi.

Podobo našel v družini Galaxy A

Novi mobitel je podoben »bratrancem« iz družine Galaxy A, s čimer ni prav nič narobe. Oblika, ki jo je predstavil Galaxy A54, je namreč sodobna in sveža, Galaxy S23 FE pa jo nadgradi z aluminijastim namesto plastičnim okvirjem. Stekleno hrbtišče je praktično enako, tudi v vrsto nanizani objektivi treh zadnjih kamer, ki niso urejene v vizualno ločenem elementu kot v primeru večine sodobnih mobitelov. Oblikovno gre po mojem mnenju za eno boljših Samsungovih zasnov, ki se je ne bi sramovali niti premijski modeli. Zato se sprašujem, koliko njegovih oblikovnih podrobnosti bodo podedovali mobiteli družine Galaxy S24, ki naj bi luč sveta zagledali takoj po novem letu.

Morda se vam bo zdelo ohišje za rezilo britvice predebelo, a glede na uradne mere se zdi, da je na delu optična iluzija. Mobitel je videti debelejši, kot je, zaradi izstopajočih in le rahlo ukrivljenih robov. Njim gre še zasluga, da je rokovanje z njim prijetno. Čeprav je hrbet steklen, nisem imel občutka, da bi želel zdrsniti iz dlani. Poleg spolzkosti se na steklenih površinah pogosto pretirano poznajo prstni odtisi. Presenečen sem bil, da se vsaj pri tej nežno zeleni barvi ohišja mastni madeži skoraj ne poznajo. V resnici se. Kot na vsakem steklu. Le manj opazni so.

Udobje uporabe z eno roko je pogojeno z velikostjo zaslona. Izboljša ga tipalo prstnega odtisa pod zaslonom, ki pričakovano deluje dovolj hitro in natančno, in obenem pokvari po moje že omenjeno visoko mesto tipk za vklop in jakost zvoka. Čeprav ni najboljša, je enoročna uporaba mogoča, a res je, da tako mobitele uporabljamo vse manj oziroma le še takrat, ko je ena roka zasedena.

S tem, kar nudi, bo večina več kot zadovoljna

Čeprav ni najboljši in tehnično najbolj izpopolnjen, boste z zaslonom več kot zadovoljni. O tem ne dvomim. Hitrost osveževanja na intervalu do 120 hercev ni prilagodljiva in razločljivost ne presega polne visoke, toda druge lastnosti so na zavidljivi ravni. Barve so prijetne, kontrast pa visok, kot se spodobi za zaslon mobitela, ki se cenovno in zmogljivostno uvršča tik pod premijske modele. Predvsem pa mi je bila všeč svetilnost, ki je dovolj visoka, da s čitljivostjo ne bo težav niti poleti na plaži ali drugod, kjer sončni žarki sijejo z vso močjo. Vse to je seveda pričakovano, saj Samsungovi zasloni za mobilne naprave sodijo med najboljše.

Samsung S23FE Obremenitev

Manj sreče je Samsung imel z izborom procesorja. Res je, da bodo večini njegove zmogljivosti zadoščale, toda hkrati ni mogoče zanemariti, da zaostaja dve generaciji za najnovejšimi. S »starim« procesorjem so se obenem vrnile težave pretiranega segrevanja. Po pol ure obremenitvenega testa se je ohišje nadpovprečno segrelo, čeprav je sistem hkrati občutno omejil zmogljivosti. Širjenje toplote po površini ohišja je dovolj enakomerno, da na začetku ni opaziti drastičnih padcev hitrosti jeder, temveč se pojavijo šele proti koncu. Test je eno, resnična uporaba nekaj drugega, a ti podatki na primer kažejo, da je na mobitelu mogoče igrati zahtevne mobilne igre najmanj pol ure, preden se ohišje ne segreje do te mere, da ga ni več prijetno držati. Obenem je dober pokazatelj vzdržljivosti baterije. Po pol ure je napolnjenost v povprečju padla za 17 odstotkov, kar pomeni, da bi bila prazna v slabih treh urah. Povprečen rezultat, ki kaže, da bo mobitel razmeroma zahtevno uporabo zlahka zdržal od jutra do večera. A ne dosti več.

Druge lastnosti so v okviru, ki ga pričakujemo od mobitela, ki ga nameravamo uporabljati vsaj nekaj naslednjih let. Z manjšo izjemo. Pomnilnik v osnovni različici ni ravno na zavidljivi ravni, upoštevajoč, da Galaxy S23 FE nima ležišča za pomnilniške kartice. Njegova dobra plat je še ta, da Samsung obljublja štiri leta nadgradenj operacijskega sistema in pet let varnostnih popravkov.

Eno boljših okolij

Izdelovalci vsaj malo s figo v žepu, zato pa mi toliko bolj resno razmišljamo o večletni uporabi naprave, za katero nismo odšteli ravno zanemarljivo malo denarja. Poleg obljubljenih nadgradenj je pomembno še zadovoljstvo z uporabniškim vmesnikom. V taboru naprav s sistemom Android so trenutne razmere razmeroma jasne. Od mobitelov, ki se jih da preprosto kupiti na slovenskem trgu, ima Samsung po mnenju mnogih najbolj pregleden, preprost za uporabo in zmogljiv uporabniški vmesnik. Tekmeci, tu mislim predvsem na Honor in Xiaomi, se mu tudi v tej lastnosti počasi približujejo. Toda ujeli ga še niso.

Samsung S23FE Vmesniki

Samsungova preobleka operacijskega sistema Android se zlahka postavi ob bok Applovemu vmesniku. V izčiščenem okolju praktično ni ničesar, kar tja ne bi sodilo, dobro sta izvedeni povezava z drugimi napravami in varnost, ki jo zagotavlja njihov lastni sistem. Zanimivo pa je, da operacijski sistem zasede dobršen kos polnilnika (slabih 30 GB), kar nekoliko omeji uporabnost različice mobitela s 128 GB pomnilnika.

Fotografije na ravni mobitelov srednjega razreda

Na papirju kamere obetajo, vendar se je izkazalo, kot sem pričakoval, da na kakovost nekoliko vpliva starejši procesor. Zaradi tega se sicer ni treba tepsti po glavi, kajti hkrati se fotografije dosti ne razlikujejo od fotografij mobitelov, podobnih po zmogljivosti in ceni. Moja ocena se glasi, da so razmeroma dobre v dobrih svetlobnih razmerah in slabše v slabih, medtem ko o nočnih zmogljivostih nima smisla izgubljati besed. Enako velja za videoposnetke.

Od treh kamer so mi podnevi še najmanj všeč fotografije širokokotne kamere. Zagodeta jim geometrija in pomanjkanje podrobnosti. Z ostrenjem nisem imel težav, niti v razmerah, ko dnevna svetloba ni bila najboljša. Fotografije glavne in kamere z optično povečavo so za odtenek boljše, a všeč mi je, da je konsistenca barv, svetlosti in dinamike na vseh zelo podobna. Ko je v igri fotografiranje, se mobitel podnevi dobro obnese, po zaslugi dovolj svetlega zaslona pa tudi ne boste imeli težav, da ob fotografiranju s soncem za hrbtom na njem ne bi dobro videli prizora.

Mrak in noč sta izziv za večino sodobnih mobitelov, saj je cel kup čisto tehničnih razlogov, zakaj v takšnih razmerah fotografije niso najboljše. Na mestu je celo vprašanje, zakaj bi sploh moral mobitel »videti« bolje, kot vidite vi z lastnimi očmi. A vseeno. Zmotile so me težave z ostrenjem, za katerimi trpita predvsem širokokotna in kamera z optično povečavo. Verjetno so se mi kot marsikomu tresle roke, a vseeno, nekateri mobitel znajo to izničiti ali vsaj omiliti. Še dobro, da se bolje obnese glavna kamera, ki jo je smiselno uporabljati za fotografiranje vedno, ko svetloba predstavlja izziv.

Galaxy S23 FE fotografsko pretirano ne izstopa, toda vseeno nudi dovolj, da bo marsikdo zadovoljen z večino fotografij in videoposnetkov. Posebej, če bo te gledal in kazal na zaslonu mobitela, saj se večina napak pokaže na kakovostnem velikem zaslonu. Popolnoma enako velja tudi za predstavo sprednje kamere. Ker njene zmogljivosti sodijo v povprečje, boste verjetno s selfi fotografijami razmeroma zadovoljni.

Sklepna beseda

Galaxy S23 FE je zagotovo eden boljših mobitelov v kategoriji naprav, ki za razmeroma ugoden denar nudijo veliko. Oblikovno in z zmogljivostmi bo po mojem mnenju zadovoljil praktično vsakogar, toda v sebi skriva seme slabosti. Izbor procesorja. Na primeru mobitelov Xiaomi 13T in 13T Pro, ki sta opremljena z identičnimi kamerami, smo lahko videli, koliko vpliva ima procesor na kakovost fotografij. Poleg tega ni mogoče zanemariti že omenjene trajnosti. Če nameravate uporabljati mobitel več let in vam cena ni prevelika ovira, potem bo verjetno bolje kupiti najnovejši model in ne modela s procesorjem, ki ima že kar dolgo brado.

Spremljajte Tehnik na družbenih omrežjih Facebook, Instagram, X in TikTok.