Vsebina košarice

Vaša košarica je prazna.

Cena

»Dogaja se, da so otroci zelo veliko časa na zaslonih, ponavadi pozno v noč.«

Tehnik Maks
Tehnik Maks
Pred 37 dnevi
·
Čas branja: 5 minut
·
Poslušaj vsebino

Z Živo Ahac, magistro socialnega dela in svetovalko Logouta, smo se pogovarjali o pomembnosti družinskega načrta rabe zaslonov. Kaj sploh je družinski načrt, kako je videti in kdo vse ga potrebuje?

Kaj sploh je družinski načrt rabe zaslonov?

Uporabo tehnologij ne bi smeli prepuščati naključju, meni Živa. Točno zato je ta načrt sploh nastal.

»Družinski načrt rabe zaslonov je zelo pomemben za celo družino. Želimo, da bi bili vsi družinski člani vključeni vanj. To velja tako za starše kot tudi za otroke in mladostnike. Glavni cilj je to, da se v prvi vrsti pogovarjamo o tem, kako, kdaj in zakaj uporabljamo zaslone. In tudi to, da vemo, kaj se zgodi, če dogovorov ne upoštevamo. Da imamo nek protokol, na katerega se lahko obrnemo. To pa predvsem staršem pride zelo prav.«

Ta dokument je namenjen predvsem starejšim otrokom, mladostnikom in njihovim staršem. Ne določa pa samo tega, kar naj ne bi počeli, ampak tudi to, kar se zavezujemo, da bomo.

»V družinski načrt rabe zaslonov lahko vključimo tudi ideje, kaj bomo skupaj počeli kot družina takrat, ko nismo na zaslonih.«

Pripravite družinski načrt

Družinski načrt rabe zaslonov nam pomaga, da se lažje dogovorimo o pravilih, dovoljenih digitalnih aktivnostih in času trajanja, dotakne pa se tudi spletnih zlorab in nevarnosti, ki jih otroci in mladostniki lahko srečajo na spletu.

TS Banner Druzinski Nacrt 03 2024 2900X2175

Nevarnosti nenadzorovane rabe tehnologij

Živa Ahac je pri svojem delu spoznala že veliko osebnih zgodb, ki so imele včasih tudi hude posledice.

» Če mladostniki nimajo podpore pri omejevanju časa na zaslonih, je lahko tega časa veliko preveč ali pa so vsebine lahko zelo neprimerne starosti.«

V videu je opisala prve znake, ki kažejo, da je otrok ali mladostnik preveč časa za zasloni, in ki jih starši lahko opazimo tudi sami.

»To lahko vpliva na fizično zdravje, na psihično počutje in potem posledično tudi na padec uspeha v šoli, včasih otroci oz. mladostniki celo nehajo hoditi v šolo.«

Nikoli ni prezgodaj, da se starši začnemo s svojimi otroki pogovarjati o varni rabi tehnologij.