Za svojo bolezen KOPB imate dve vrsti zdravil glede na način delovanja. Glavno zdravilo so bronhodilatatorji – zdravila, ki odpirajo dihalne poti. Delimo jih v kratkodelujoča in dolgodelujoča zdravila. Vedno preverite na kakšen način je potrebno jemati vaša zdravila na odpustnice, ki ste jo prejeli od vašega zdravnika lahko specialista pulmologa ali pa na receptih, ki vam jih je napisal vaš zdravnik. Povzemam: Osnovne značilnosti zdravil, ki se uporabljajo za zdravljenja KOPB:
-
VentolinR, Berotec : to je zdravilo, ki je v majhni jeklenkici s potisnim plinom. Ko sprožite jeklenko se zdravilo razprši in ob globokem vdihu pride v vaša pljuča. Začne učinkovati že čez minuto, maksimalen učinek doseže že po 20 minutah, učinek pa traja nekje od 4 do 6 ur. Pri vaši bolezni v stabilni fazi lahko jemljete to zdravilo 1-2 vdiha po potrebi ob dušenjih ali pred telesnimi napori, odmerjanje zdravila lahko povečate do odmerka, ki vam ga je svetoval zdravnik, posebej kadar se pripravlja poslabšanje bolezni. Najpogostejši stranski učinki tega zdravila so: hitro razbijanje srca z neprijetnim občutkom v prsih, kratkotrajno znižanje kalija v serumu, blag porast krvnega tlaka. Pri blagi obliki bolezni je to zdravilo tudi lahko edino, ki ga boste imeli predpisanega.
-
Berodual: pa je zdravilo, ki vsebuje kombinacijo dveh zdravil, ki ravno tako širita dihalne poti. Ravno tako se nahaja v majhni jeklenki s potisnim plinom in po razpršitvi v usta pri globokem vdihu doseže vaše dihalne poti. Zdravilo prične učinkovati že po nekaj minutah, maksimalni učinek doseže po 30 minutah, delovanje pa traja od 4 do 6h. Jemanje je zelo podobno kot pri zgoraj navedenem Ventolinu ali Berotecu, tudi stranski učinki so podobni, s tem da se ob visokih odmerkih npr. 6 vdihov en za drugim lahko pojavlja tudi izsušenost ust in sluznic dihalnih poti.
-
Spiriva R: je zdravilo, ki se inhalira iz posebnega vdihovalnika, ki se mu reče HandiHaler. To zdravilo se inhalira iz kapsule, ki jo vstavite v ta vdihovalnik, prebodete in globoko vdahnete prah, ki se iz kapsule sprosti v vaše dihalne poti. Iz ene kapsule je potrebno vdahniti 2 krat. Zdravila se pravilo jemlje samo 1 krat na dan, in sicer v dopoldanskem času. To zdravilo se uporablja pri vseh oblikah KOPB od zmerne oblike do najhujše oblike, izjema je le najbolj blaga oblika bolezni, ki še ne potrebuje rednega zdravljenja. Tudi to je zdravilo, ki dolgotrajno, več kot 24h deluje in širi dihalne poti.
-
Flixotide, Pulmicord : sta zdravili, ki vsebujeta hormon inhalacijski glukokortikoid. Ta zdravila vplivajo na vnetja v dihalnih poteh in se dodajajo šele pri hudi in zelo hudi obliki bolezni, ko je indeks FEV1, ki ga izmerimo pri spirometriji zmanjšan za vsaj 50%. Inhalacije teh zdravil se lahko uporabljajo 2 krat na dan, odmerek mora biti visok: Flixotide 500 mikrogramov zjutraj in zvečer ali Pulmicord 400 mikrogramov zjutraj in zvečer. Odmerka teh zdravil ni priporočljivo prekoračiti, ker se s tem veča možnost neželenih učinkov zdravila.
-
Kombinirana zdravila (Seretide, Simbicort): ta zdravila se ravno tako uporabljajo pri hudi in zelo hudi obliki KOPB v visokem dnevnem odmerku. Za zdravila Seretide je prepričljiv odmerek 500/50 mikrogramov, kar pomeni 1 vdih zjutraj in zvečer, ravno tako velja za zdravilo Simbicort 320/9 mikrogramov. Odmerka teh zdravil pri tej bolezni ne smete prekoračiti.
-
Zdravila v tabletah: Teotard, Teolin, Teofelin – so zdravila, ki vsebujejo aminofelin. Ta zdravila najbolj delujejo na moč dihalnih mišic, ki jo nekoliko povečajo, so pa slabi bronhodilatatorji – širjenje dihalnih poti ni tako izrazito. Pri teh zdravilih se bojimo stranskih učinkov in tudi zastrupitve zato je večkrat potrebno v krvi pregledati koncentracijo teh zdravil. Nikoli ne povečujte odmerka teh zdravil na odmerek, ki ga je predpisal zdravnik.
V večjem odmerku kot priporočeno se smejo jemati kratkodelujoči bronhodilatatorji – Ventolin, Berotec ali Berodual – pri teh zdravilih lahko odmerek jemljemo vsake 4 ure ob poslabšanjih stanja lahko tudi po več odmerkov na enkrat (npr. po 4 odmerke eden za drugim za krajše časovno obdobje – nekaj dni).
Bolniki s KOPB imate velikokrat pridružene še srčne bolezni ali druge notranje bolezni. Z zdravili, ki jih vdihavate lahko prihaja do interakciji z zdravili, ki zdravijo krvni tlak ali srčni ritem, vendar se o tem posvetujte z vašim izbranim zdravnikom. Najpomembnejše interakcije so z zdravili, ki spadajo v tako imenovano skupino beta-blockerjev (npr Bloxan, Concor, Inderal, Coryol, ipd).
Ko vam zmanjka zdravil je nujno potrebno da zdravila dobite ponovno predpisana od vašega izbranega zdravnika. V kolikor ste mnenja da zdravilo ne učinkuje oz. ima pomembne neželene učinke se v tem v prvi vrsti pomenite z izbranim zdravnikom. Informacije o tem koliko zdravil imate predpisanih je tudi na vaši kartici zdravstvenega zavarovanja zato bo tudi zdravnik vedel da bo ob določenem času zdravil zmanjkalo.
Vaš izbrani zdravnik je tisti, ki se odloča o tem kdaj bo oskrbo vaše bolezni prepustil specialistu. Največji cilj zdravljenja vaše bolezni je to da bolezen ostaja v stabilni fazi in da se izogibate dejavnikom, ki bolezen poslabšujejo. V prvi vrsti je to kajenje – tako aktivno kot pasivno, kot tudi delo v neugodnih mikroklimatskih razmerah. Akutna poslabšanja vaših bolezni, ki se lahko kažejo z težjo sapo, bolj gnojnim izpljunkom, piskanjem v prsih, hujšo utrujenostjo pa so stvar ki zahtevajo pregled pri vašem izbranem zdravniku in čimprejšnji pregled pri specialistu v kolikor v nekaj dneh ni odgovora na terapijo, ki vam jo predpiše vaš zdravnik. V kolikor pa je vaša bolezen mesece in mesece stabilna brez izrazitega poslabšanja pa zadošča kontrola pri specialistu enkrat na 6 mesecev oz. še manj.
K svojemu izbranemu zdravniku boste najbrž morali zaradi vaše bolezni vsake tri mesece ko vam bo zmanjkalo zdravil. Kot pa že rečeno je zelo pametno da imate pri sebi nekaj izvidov o vaši bolezni, saj ko pride do akutnega poslabšanja lahko vaš zdravnik ni prisoten in boste morali k zdravniku na urgenci, ki vas kot svojega bolnika ne pozna. V tem primeru bodo temu zdravniku koristne vse informacije o vaši bolezni, ki mu jih boste priskrbeli s tem ko boste imeli s sabo ustrezne odpustnice.
Pri KOPB je ena izmed značilnosti bolezni ta, da se v dihalnih poteh tvori več sluzi, ki je gostejša in se slabše odstranjuje iz dihalnih poti. Zato je za to bolezen značilen produktiven kašelj, ki pa ga ne navajajo prav vsi bolniki. V kolikor se vsak dan nabira sluz in izmeček, ki ga je potrebno izpljuniti v prvi vrsti svetujemo da zaužijete zadosti tekočine, saj v primeru da je telo dehidrirano tudi sluz ki nastaja v dihalnih poteh nima zadosti tekočine in je gostejša. Tako sluz je težje odstraniti in izpljuniti. Tekočino ki jo pijete lahko nadomeščate v obliki domačih čajev, ki spodbujajo čiščenje in redčenje sluzi v pljučih, nikakor pa ne smete pri produktivnem kašlju jemati zdravil ki zavirajo kašelj in se dobijo brez recepta (npr Panatus, ipd).
Spolne aktivnosti pri bolnikih s KOPB ni treba prilagajati bolezni. Pri zelo napredovalni bolezni je omejujoč dejavnik lahko težka sapa in napadi kašlja. V povprečju pa spolna aktivnost zahteva toliko telesne energije kot nekoliko hitrejša hoja po ravnem in zato zaradi omejitve pri telesnem naporu to ne predstavlja problema.
V kolikor imate doma aparatek za merjenje delovanja pljuč je priporočljivo, da si vsake 2 tedna izmerite delovanje vaših pljuč, kisik v krvi in tudi simptome. Vsekakor pa je primerno da enkrat na dva tedna ocenite stanje svojega zdravja s pomočjo vprašalnika, ki je na voljo na spletnem naslovu.
Ko vam zmanjka zdravil je nujno potrebno da zdravila dobite ponovno predpisana od vašega izbranega zdravnika. V kolikor ste mnenja da zdravilo ne učinkuje oz. ima pomembne neželene učinke se v tem v prvi vrsti pomenite z izbranim zdravnikom. Informacije o tem koliko zdravil imate predpisanih je tudi na vaši kartici zdravstvenega zavarovanja zato bo tudi zdravnik vedel da bo ob določenem času zdravil zmanjkalo.
Rehabilitacija
Vaša bolezen – KOPB zahteva, da ste primerno telesno aktivni. Bolniki, ki se predvsem v napredovalnih stanjih bolezni ne gibljejo več in ostajajo doma zaradi težke sape pričnejo izgubljati telesno moč. Telesna pripravljenost upada, razvijate se začne osteoporoza, mišice propadajo in s tem izgubljajo moč tudi mišice, ki so pomembne za dihanje. Zato je stopnja telesne aktivnosti, ki je seveda prilagojena napredovanju bolezni, zelo pomembna. Najpogosteje je omejitveni dejavnik bolnikov s KOPB pri telesnih aktivnostih ravno težka sapa, zato je telesni napor potrebno prilagoditi tako, da bolnik doma lahko z izometričnimi vajami krepi mišično moč rok, ramen, prepone ter nog – vaje z dvigovanjem uteži do 3kg, sobno kolo, ipd. Najbolj priporočljivi pa so aerobni napori pri katerih bolnik še lahko normalno diha brez da bi se ustavljal. Priporočena telesna aktivnost je vsaj 3 krat tedensko po 30 min, s tem da je treba biti pozoren, da se ob naporih pri katerih se prepotite pravočasno vrnete v topel prostor ter zamenjate obleko. Stopnjo prilagoditve in uspešnosti treninga lahko spremljate z merjenjem pulza oz. utripa in v kolikor boste s svojim treningom uspešni, boste opazili da vam utrip zjutraj, ko se zbudite upade za 5 do 10 utripov/min, in tudi med samo telesno aktivnostjo ne poraste tako hitro kot vam je preden ste se s tem začeli ukvarjati. Z drugimi besedami – zmogli boste več ob manjšem srčnem utripu. Natančno zmogljivost in stopnjo obremenitve pa je potrebno preveriti pri t.i. 6 minutnem testu hoje, ki se izvaja v bolnišnicah ali rehabilitacijskih centrih ter pri nekaterih pulmologih ali pa z še bolj natančnim testom za bolnike z začetno obliko bolezni – ergospirometrijo – testom, ki je namenjen da med obremenitvijo na kolesu pomeri porabo kisika v telesu glede na stopnjo telesnega napora.
Za vašo bolezen je zelo pomembno, da vzdržujete normalno telesno težo. V grobem je to telesna višina v centimetrih -100. Predvsem prenizka telesna teža je zvezana z bolj neugodnim potekom bolezni, več poslabšanj in slabšo kakovostjo življenja. Uživajte torej hrano, ki je energijsko pravilno uravnotežena. Ne pozabljajte na sadje in zelenjavo. V času akutnih poslabšanj, v kolikor se vam ustavi apetit in hrane ne morete uživati, priporočamo tudi prehrambene nadomestke, ki se dobijo v lekarnah. Priporočljivo je uživati več dnevnih obrokov kot manj in te zelo obilne, ker poln želodec pritiska na prepono in s tem lahko vpliva na dihanje. V kolikor se zdravite s kisikom je pomanjkanje kisika v krvi zelo hitro povezano s slabim apetitom, zatorej je potrebno občasno preveriti kakšna je vsebnost kisika v krvi (saturacija krvi s kisikom). Nihanje telesne teže v obdobjih leta do 3 kg je lahko še normalno, če izgubite za več kot 3kg je lahko to že alarm za ukrepanje – zadosten kalorijski vnos.
Količina zaužite tekočine se mora prilagajati količini izločene količine, in sicer je ta količina večja pri ljudeh, ki se veliko potijo in manjša pri takih ki se skoraj nič ne potijo. Več tekočine se porablja tudi pri telesnih aktivnostih. Najlažje je navodila za uživanje tekočine oblikovati tako, da človek na dan izloči minimalno 800 mililitrov urina, kar pomeni da gre 4 krat na vodo s polnim mehurjem. V kolikor imate pridruženo bolezen srca vam lahko zdravnik svetuje omejitev tekočine, vendar če niste ledvični bolnik nikoli na manj kot 1l dnevno. Kar se tiče uživanja alkohola so omejitve enake kot za splošno populacijo, kar za moškega pomeni 2 kozarca vina ali 1 pivo na dan. Svetujemo izogibanje žganim pijačam. Ravno tako ni priporočljivo uživanje tekočin ki vsebujejo CO2 (gazirane tekočine).
Vsako zdravilo ima v škatlici z zdravilom informacije, ki vsebujejo priporočene odmerke. Vsekakor se držite odmerkov, ki jih predpiše zdravnik. V kolikor so ti odmerki, ki so napisani tudi na škatlici zdravila, ki vam ga izda farmacevt drugačni od tistih v navodilu, se vedno pozanimajte pri farmacevtu ali zdravniku o tem kakšen odmerek je pravilen. Tudi o interakcijah oziroma učinkovanju z drugimi zdravili morate dobiti strokovno informacijo pri farmacevtu ali zdravniku.
Zaradi simptomov kašljanja, izpljuvanja ter težke sape pogosto vodi v to da morate svoje življenje prilagoditi stopnji bolezni. Socialna izolacija je še posebej pomembna ko sapa toliko naraste, da ni možen več sprehod po ravnem z normalno hitrostjo s sovrstnikom iste starosti in spola. Priporočamo da pred telesno aktivnostjo vzamete vdih ali dva bronhodilatatornega spreja, ki vam bo olajšal sapo, ker vas seveda pri telesnih obremenitvah ustavlja težka sapa. Lahko pa se zgodi da obremenitve ne zmorete zato, ker vas bolijo mišice nog – v tem primeru je s primerno telesno vadbo možno telesno kondicijo oziroma mišično zmogljivost izboljšati in s tem močno izboljšati kakovost življenja.
Posebna pozornost pa je potrebna, ko potrebujete zdravljenje s kisikom. Raziskave zdravljenja s kisikom so ugotovile, da ugoden učinek na preživetje in počutje nastopi že po 20 urah zdravljenja s kisikom na domu. Kar pomeni, da ste 4 ure na dan lahko brez tega zdravila. Seveda ne priporočamo, da ste ravno telesno aktivni takrat, ko ne dodajate kisika, saj je ravno pri telesni aktivnosti najverjetneje, da vam kisika primanjkuje. V kolikor ste sposobni in si želite normalnega socialnega življenja ter gibanja po naravi priporočamo, da si nabavite vir kisika, ki ga v prenosni jeklenki omogoča tovrstno gibanje. Še najprimerneje v obliki tekočega kisika.
Pljuča bolnikov s KOPB so velikokrat stalno okužena z bakterijami, kar povzroča tudi kužnost izpljunkov. Vendar pa so te bakterije veliko pogostejše, ko je bolezen zelo huda in pa pri bolnikih, ki dejansko res tudi produktivno kašljajo. So pa te bakterije zelo podobne kot jih najdemo v žrelu kateregakoli drugega človeka, ki nima nujno tudi te bolezni. Zelo redke pa so bakterije, ki jih normalno v zgornjih dihalih in žrelu človeka ne najdemo. Priporočamo, da se bolniki s KOPB držijo osnovnih navodil pravilnega kašljanja, izkašljevanja – kašljanje z zaporo pred usti – kašljanje v robec, priporočamo uporabo papirnih robčkov, ki jih po odstranitvi izmečka zavijete in shranite v zato namenjeno posodo. Nikakor ni dovoljeno pljuvanje po tleh oziroma drugih površinah. Tvorba v izmečku v dihalih, ki ga je več kot 3 velike žlice dnevno pomeni tudi da je čiščenje dihal neprimerno in da si ob tem lahko pomagate z fizioterapevtskimi pripomočki. Osnova uspešnega izkašljevanja je zadostna hidracija organizma – če organizmu primanjkuje tekočine bo sestava izmečka preveč gosta in težko ga bo izpljuniti. Naslednji ukrep je inhalacija fiziološke raztopine preko električnih inhalatorjev, ki razredči izmeček v dihalih. In kot tretji ukrep uporaba fizioterapevtskih pripomočkov (npr. Flutterja).
Vrednosti kisika na aparatu, ki so nastavljene ob tem ko dobite odobren aparat glede na vrednosti kisika v krvi so točno prilagojeni stopnji vaše bolezni. V kolikor vaša bolezen napreduje, lahko da na aparatu omenjene vrednosti ne bodo več zadoščale, kar se da ugotoviti z enostavnim pulznim oksimetrom, ki se natakne na prst in na majhnem aparatku izpiše vrednost saturacije krvi s kisikom. To lahko pomerite pri svojemu izbranemu zdravniku oziroma obisku patronažne sestre, lahko pa tudi z lastnim aparatkom, ki ga imate doma. Le v tem primeru se sme vrednost kisika nastaviti na višjo vrednost, s tem da je nujna kontrola kisika tudi v krvi ob tem v bolnišnici oziroma obisku ambulante bolnišnice, ki to preiskavo izvaja. Ni pa dovoljeno spreminjati vrednosti vdihanega kisika na aparatu doma sam od sebe, saj obstaja nevarnost da s povečanjem kisika v vdihanem zraku povečamo tudi vrednosti CO2 v krvi, s tem povzročimo zaspanost, slabše delovanje dihalnega centra v možganih, glavobol, tresavico, lahko tudi blodnjavost in neorientiranost. Vse to so znaki tako imenovane hiperkapnije oziroma porasta CO2 v krvi.
Koncentrator za kisik je aparat, ki s kemično reakcijo iz zraka odstranjuje dušik in povečuje vsebnost kisika, zahteva električni priključek ter vsesavanje zraka iz okolice. Te aparati zagotavljajo dokaj konstantno in čisto vrednost kisika v pretokih od 0 do 5 litrov na minuto. Čistost oz koncentracija kisika v zraku, ki ga človek dejansko vdihuje pa je zelo odvisno od tega kako globoko in kako hitro človek diha. Tekoči kisik pa je vir kisika, ki ravno tako zagotavlja pretoke zraka preko nosnega katetra, ki se dajo ravno tako prilagajati v območjih od 0 do 10 in še celo več litrov na minuto. Prednost tega sistema je, da je v tako velikih kot majhnih termo posodah in tako prenosen za bolnike, ki so še sposobni gibanja v naravi oz. normalnega socialnega življenja. Pravila za odobritev tega vira kisika so objavljena v Uradnem listu RS z aprilom 2008.