Gesla so ključna za zaščito naših digitalnih življenj, saj so prva obrambna linija pred nepooblaščenim dostopom do naših osebnih podatkov, računov in zasebnosti.
Učinkovito upravljanje gesel, premišljena uporaba biometrike in uporaba močnih, edinstvenih gesel znatno zmanjša tveganje, da postanemo žrtev kibernetskega kriminala.
Osnovne nasvete za varnost sicer vsi poznamo, a jih je vseeno pomembno vedno znova poudarjati in seveda upoštevati:
Preberite tudi članek: Vse o geslih in kako ustvariti dobro geslo
Upravitelj gesel je orodje, ki varno shranjuje vaša gesla v šifriranem digitalnem trezorju. Namesto da si zapomnite posamezna gesla za vsak račun, si morate zapomniti le eno močno »glavno geslo« za dostop do upravitelja gesel, pri tem pa si lahko pomagate tudi z biometriko. Upravitelji gesel so v zadnjih letih postali sestavni del operacijskih sistemov vseh naprav, zato si oglejmo, kako jih uporabljati.
Googlov upravitelj gesel (angl. Google Password Manager) je storitev, ki je povezana z vašim Googlovim računom. To pomeni, da se gesla, ki si jih zapomni brskalnik Chrome na vašem računalniku samodejno prenesejo tudi v vaš mobitel z Androidom – in obratno. Sinhronizacija deluje samodejno in je povsem varna – v kolikor je seveda varen vaš Googlov račun, zato bodite posebej pozorni na varnost gesla zanj.
Gesla (angl. Passwords) je aplikacija na iPhonih, iPadih in računalnikih Mac, ki je sestavni del operacijskega sistema in se sinhronizira med vsemi napravami, ki uporabljajo isti račun Apple. Na voljo je tudi na računalnikih z operacijskim sistemom Windows v brskalniku Safari oziroma ob uporabi iCloud za Windows tudi z brskalnikoma Chrome in Edge.
Microsoftov Upravitelj poverilnic (angl. Credential Manager) je sestavni del operacijskega sistema Windows, ki omogoča shranjevanje poverilnic. To je sicer krovni izraz za uporabniška imena in gesla, certifikate in podobno, uporaba pa je, tako kot tudi poimenovanje, za Microsoft tipično za kanček bolj birokratska kot bi bilo potrebno.
Poleg upraviteljev gesel, ki so vgrajeni v operacijske sisteme, so na voljo tudi druge rešitve, ki ponujajo dodatne funkcije in možnosti ter so povečini plačljivi. Najbolj priljubljeni so 1Password, LastPass, Dashlane in brezplačni Bitwarden.
Biometrične rešitve ponujajo priročen in varen način preverjanja identitete. Uporabljajo edinstvene biološke značilnosti, kot so prstni odtisi, prepoznavanje obraza ali šarenice, za dostop do naprav in računov.
Biometrične rešitve so odlične za vsakodnevno uporabo, strokovnjaki za varnost in zasebnost pa svetujejo njihov izklop pred obiskom držav z avtoritativnimi sistemi, ki pregledujejo naprave ob prehodu meje. To v zadnjem času velja tudi za ZDA.
Ne glede na to, katero rešitev izberete, ne pozabite upoštevati najboljših praks za varno upravljanje gesel in razmislite o uporabi biometričnih rešitev za dodatno varnost in priročnost.