Garmin Vivoactive 5 je po eni strani naslednik linije fitnes ur po katerih nosi ime, po drugi pa je cenejša, a ne bistveno okrnjena različica tehnološko naprednejšega Venu 3.
Specifikacije | |
Zaslon | 30,4 mm AMOLED (1,2’’), ločljivost 390 x 390 slikovnih pik, Corning Gorilla Glass 3 |
Dimenzije | 42,2 x 42,2 x 11,1 mm |
Teža | 36 g |
Material ohišja | z vlakni ojačan polimer |
Pašček | 20 mm, silikon, zamenljiv |
Vodotesnost | 5 ATM |
Povezljivost | Bluetooth, ANT+, Wi-Fi |
Senzorji | merilnik srčnega utripa Garmin Elevate™, merilnik pospeška, kompas, termometer, pulzni oksimeter, senzor osvetlitve okolice |
Baterija | do 11 dni v načinu pametne ure, do 21 ur z GPS-om |
Dodatne funkcije | Garmin Pay, predvajalnik glasbe, pametna obvestila, sledenje spanju, stresu, menstrualnemu ciklusu, hidraciji |
Združljivost | Android in iOS |
Garmin Vivoactive 5 je z barvitim zaslonom AMOLED privlačna na pogled, s širokim naborom senzorjev pa omogoča sledenje številnim vrstam vadbe in zdravstvenih indikatorjev. Obenem je izredno lahka in se kljub temu ponaša z baterijo, ki zdrži več kot teden dni.
Vivoactive 5 je elegantno zasnovana pametna športna ura. Okroglo ohišje je iz aluminija in ojačanega polimerja, kar je po mnenju nekaterih korak nazaj od nerjavečega jekla prejšnje generacije (predvsem zaradi trdnosti in trpežnosti), vendar je ura sedaj bistveno lažja in bolj priročna.
Na voljo je v v različnih barvah – poleg klasičnih črne in bele, tudi v modri in lila vijoličasti, pri vseh pa je sponka paščka v nekoliko drugačni, komplementarni barvi. Z modrim in lila paščkom deluje ura bolj razigrano, vendar je pri teh ne-nevtralnih barvah treba pomisliti tudi, da bomo uro nosili z oblačili različnih barv in da bo to otežilo modno ujemanje. A to ne pomeni, da je treba ostati pri beli ali črni – barva ohišja je pravzaprav precej subtilna, ker večino ure predstavljata zaslon in pašček, slednjega pa je preprosto zamenjati, saj Vivoactive 5 uporablja klasične 20-mm paščke, ki jih ima Garmin v ponudbi v prek 50-ih različnih barvah in materialih (drugi prodajalci pa še več). Priložen pašček je osnovni silikonski, ki je primeren za vse vrste športnih aktivnosti, daje prijeten občutek na koži in se enostavno prilagaja različnim velikostim zapestja. Vseeno je mogoče opaziti razliko s prav tako silikonskimi paščki, ki so priloženi dražjim uram, kot je Venu 3.
Za razliko od predhodnika in večine Garminovih modelov je Vivoactive 5 na voljo samo v eni velikosti in sicer s premerom ohišja 42,2 mm, medtem ko je bil Vivoactive 4 na voljo v običajni različici s 45-mm ohišjem in kot Vivoactive 4S s 40-mm ohišjem. Ta vmesna pot je smiselna, saj so 40-mm ure primerne predvsem za tiste z zelo ozkimi zapestji, pri upravljanju ure prek zaslona na dotik pa vsak milimeter koristi.
V primerjavi s predhodnikom, tudi Vivoactive 4S, je Vivoactive 5 tanjši in lažji, obenem pa sta gumba na boku ohišja bolj izrazita, kar olajša upravljanje ure med aktivnostjo, še bolj pa k temu pripomore večji in bolj berljiv zaslon.
Vivoactive 5 ima svetel 1,2-palčni zaslon AMOLED z ločljivostjo 390 x 390 slikovnih pik. Zaslon je zaščiten s steklom Corning Gorilla Glass 3, ki zagotavlja odpornost na praske in udarce, bolj aktivnim uporabnikom (in tudi tistim bolj nerodnim) vseeno priporočamo dodatno zaščitno steklo. Intuitiven uporabniški vmesnik omogoča preprosto navigacijo med funkcijami in aplikacijami. Zaslon je občutljiv na dotik in izredno odziven dobro viden tudi na sončni svetlobi, kar je še posebej pomembno med aktivnostmi na prostem.
V primerjavi z Vivoactive 4, ki je imel zaslon s tehnologijo MIP, je zaslon AMOLED na Vivoactive 5 bistveno bolj živih barv in svetel. Čeprav MIP zasloni ponujajo boljšo vidljivost na neposredni sončni svetlobi in porabijo manj energije, AMOLED zasloni zagotavljajo boljšo kakovost slike in boljšo uporabniško izkušnjo, glede na daljše trajanje baterije Vivoactive 5, pa so pri Garminu očitno našli dovolj prostora za varčevanje z energijo drugje.
Na uri lahko nastavimo, da se zaslon vklopi, kadar roko dvignemo k obrazu, ali pa da je vklopljen nepretrgano. Slednje ni najbolj priljubljena možnost, saj razpolovi trajanje baterije. Nekateri uporabniki in preizkuševalci so se pritoževali, da se prva možnost ne obnese dobro, da je zaslon včasih temen, ko bi želeli pogledati nanj, vendar med našim preizkusom nismo naleteli na tak primer, ura se je zmeraj takoj vklopila.
Vivoactive 5 je opremljen z naprednimi funkcijami za sledenje zdravju, ki uporabniku omogočajo dober pregled nad delovanjem telesa, počutjem in fizično pripravljenostjo. Poleg srčnega utripa meri tudi raven kisika v krvi (SpO2), stres, spanje in druge pomembne parametre, skratka enako kot večina drugih pametnih in športnih ur v tem razredu.
O tem, zakaj so te meritve lahko koristne, smo že večkrat pisali, kakor tudi o tem, da niso 100-odstotno zanesljive in da gre pri večini za algoritmično izračunane približke in ekstrapolacije. Vseeno je treba poudariti, da je Garminov merilnik srčnega utripa Elevate eden najbolj naprednih in ta predstavlja osnovo za večino funkcij, vključno z analizo spanja in stresa. Zelo koristno je tudi merjenje SpO2, torej nasičenosti krvi s kisikom, kar je pomemben indikator resnosti stanja pri nekaterih boleznih (denimo kovidu), kakor tudi koristna informacija pri treningu.
Vivoactive 5 se dobro obnese tudi pri meritvah spanja, saj vključuje novejšo tehnologijo, ki zazna tudi dremeže in ne zgolj različnih faz nočnega spanca. To nato upošteva pri priporočenem počitku po zadnji aktivnosti in stanju t. i. telesne baterije, tj. dnevnih zalog energije, ki jo še imamo na voljo. Obe vrednosti je treba vzeti z rezervo, vendar pa nudita informacijo, ki nam lahko koristi.
Vivoactive 5 je seveda (tudi) športna ura s podporo za paleto športov, od teka, do kolesarjenja, plavanja in joge. Nekoliko nenavadno na seznamu aktivnosti manjka pohodništvo (Hike), tako da moramo namesto tega izbrati »Hoja« (Walk). Garmin Vivoactive 5 zmore dokaj natančno samodejno prepoznati aktivnosti (tako kot večina Garminovih ur), je pa Vivoactive ena izmed redkih linij, ki podpira samodejno ustvarjanje aktivnosti v Garmin Connect. Samodejni začetek aktivnosti (Auto Activity Start) moramo posebej aktivirati in je deloma uporabna, saj ni tako natančna kot če sami sprožimo aktivnost, obenem pa se njena uporaba zaradi pogostejše povezave z GPS tudi pozna pri trajanju baterije.
Vivoactive 5 smo preizkusili pri teku, kolesarjenju, pohodništvu in plavanju, rezultati pa so bili povsem primerljivi z večino Garminovih ur tega razreda. Pri teku ura meri razdaljo, tempo, hitrost, kadenco, dolžino koraka, pri kolesarjenju razdaljo, hitrost in moč, pri plavanju pa razdalje, tempo, število zamahov in podobno; pri plavanju v bazenu ne pozabite pred začetkom nastaviti dolžine bazena.
Ena nepričakovanih pomanjkljivosti je odsotnost atmosferskega barometra za merjenje nadmorske višine. To pomeni, da ura ne ponuja klasičnega izziva števila prehojenih nadstropij, pozna pa se tudi pri podatkih o nadmorski višini, ki so na voljo med tekom, kolesarjenjem in pohodništvom. Druga pomanjkljivost Vivoactive 5 pravzaprav ni pomanjkljivost, temveč stvar srednjega razreda – to je odsotnost zemljevidov. Ti so sploh pri pohodništvu lahko izredno koristni, vseeno pa nam tudi Vivoactive 5 lahko pomaga najti pot nazaj na izhodišče, če smo zašli.
V primerjavi s predhodnikom Vivoactive 5 ponuja več vgrajenih športnih profilov in izboljšan GPS vmesnik, medtem ko je merilnik srčnega utripa Elevate ostal pri prejšnji generaciji (V4), čeprav je denimo v Venu 3 že vključena novejši V5. Prav tako smo poleg barometra med preizkusom naleteli na še eno nepričakovano odsotnost glede na predhodnika – kljub boljšemu zaslonu namreč ni več vključenih animacij vaj, ki so bile še posebej dobrodošle pri jogi in pilatesu. Čeprav je Vivoactive 5 vseeno bistveno boljša ura od predhodnika, nekatere te odločitve pri zasnovi niso povsem smiselne.
Funkcionalnosti pametne ure so pri Vivoactive 5 na isti ravni kot pri večini Garminovih ur. Ko je povezana z mobitelom, nanjo prejemamo obvestila. Klice lahko sprejmemo tudi z uro, vendar pogovor poteka prek telefona – to je uporabno, kadar že imamo slušalke, saj ni treba iskati telefona.
Uporabniki Androidov lahko z uro odgovarjajo na sporočila in sicer tako, da izberejo enega od vnaprej izbranih odgovorov, medtem ko je uporabnikom iPhonov na voljo zgolj ogled besedila v sporočilih. To velja tudi za vsa ostala obvestila na obeh platformah, pri čemer na uri ne moremo nastaviti filtriranja obvestil – preprosto dobimo vsa, tudi tista, ki se ne prikažejo na zaslonu telefona, temveč samo pustijo oznako. Med športnimi aktivnostmi je prikaz sporočil omejen na klice in sporočila SMS.
Uro lahko uporabimo tudi za upravljanje glasbe na telefonu – ko pridemo do funkcije, se izpiše ime pesmi in izvajalca, ki ga telefon predvaja, nato lahko glasbo ustavimo, se premaknemo na prejšnjo ali naslednjo pesem in uravnavamo glasnost.
Vivoactive 5 je, tako kot večina Garminovih ur, povsem uporaben za to, da nam ni treba nenehno segati po telefonu, vendar pa nabor naprednih funkcionalnosti zaostaja za pametnimi urami proizvajalcev telefonov, kot so Apple Watch, Google Pixel Watch, Samsung Watch ali Huawei Watch D2. Preberite tudi naš vodič za nakup Garmin ure, kjer primerjamo razlike med različnimi modeli.
Garmin zatrjuje, da ura zdrži 11 dni in to je dokaj natančen podatek, če je ne uporabljamo za prav veliko aktivnosti. Pri vsakodnevnih aktivnostih, ki uporabljajo GPS – denimo tek, pohodništvo ali kolesarjenje –, se ta čas skrajša na približno teden dni, še bolj pa, če uporabljamo merjenje nasičenosti krvi s kisikom. Kot omenjeno, možnost nenehno vklopljenega zaslona prepolovi čas delovanja. Skupno gledano je tedensko trajanje baterije povsem zadovoljivo in bistveno več kot zmorejo prej omenjene pametne ure proizvajalcev telefonov.
Garmin Vivoactive 5 predstavlja precejšnji napredek glede na predhodnika in je v bistvu bližje liniji Venu, a za nižjo ceno. Dobrodošla je tudi odločitev za eno vmesno velikost, saj se zdi, da so zadeli ravno pravo točko, ko na manjših zapestjih ni videti velika, na velikih pa ne predrobna. Kakovost izdelave je na visoki ravni za srednji razred in je povsem osredotočena na to, da se ura karseda prilega roki.
Kar se uporabnosti tiče, je Vivoactive 5 klasični Garmin, ki nudi podporo pri športnih aktivnostih ter informacije o zdravstvenem stanju in počutju. To ga naredi za odlično izbiro za rekreativne športnike, a ne za tiste, ki se ukvarjajo z maratonskimi in ultrmaratonskimi razdaljami, in za ljudi, ki se trudijo za bolj zdravo življenje in bi radi spremljali svoj napredek, za povrh pa s pametnimi funkcijami tudi omogoča, da ne posegajo tako pogosto po telefonu.
Preberite tudi: 5 uporabnih nasvetov za ure Garmin