Izboljšana izkušnja, umetna inteligenca in več možnosti za poosebljanje!
Poleg zaslonske tehnike, kakovosti slike in zvoka ter videza se je ob nakupu televizorja treba vprašati še, kateri operacijski sistem naj ima. Proizvajalčev ali univerzalni Googlov, ki se je v zadnjih letih skozi stranska vrata pritihotapil vanje?
Televizijski sistem na temelju Androida, ki ga poznamo iz mobilnih telefonov in tabličnih računalnikov, postaja osrednji sistem »najbolj« pomembnega domačega zaslona, saj se nanj popolnoma zanašata le še Samsung (Tizen) in LG (webOS) ter delno Hisense (Vidaa). Kljub prednostim teh sistemov, kot sta večja prilagojenost napravi in manjša zapletenost sistema, kar se običajno kaže v boljši odzivnosti, so se drugi proizvajalci naslonili na Google. Njegov Android TV oziroma v prenovljenem označevanju Google TV nudi večjo prilagodljivost in širši nabor aplikacij.
Do nerazumevanja največkrat prihaja zaradi nepoznavanja osnov. Sistem je tisti del programske opreme elektronske naprave, ki skrbi, da strojna oprema deluje usklajeno, tako kot pričakujemo, in nudi funkcije, zaradi katerih je naprava zasnovana. Poleg sistema ali nad njim je vedno uporabniški vmesnik oziroma okolje, ki omogoča, da napravo sploh lahko uporabljamo. Ni težko razumeti na primeru mobitela Samsung. Ta ima operacijski sistem Android in uporabniško okolje One UI. Enako je v primeru drugih blagovnih znamk, pri čemer je okolje drugače oblikovano in ima drugo ime.
Na neki način je enako na področju televizorjev, le da govorimo zgolj o eni oznaki. Najprej je bil to Android TV, ki označuje skupek sistema in okolja, zdaj pa Google TV, ki je strogo gledano oznaka za uporabniško okolje, ki deluje v sistemu Android za televizorje (Android TV). Tega nikar ne spreglejte. Na trgu so starejše naprave, ki imajo starejšo različico Android TV, medtem ko so bile nekatere obstoječe, katerih življenjska doba se je začela z njo, v tišini nadgrajene na novejše okolje Google TV.
Gordijskega vozla označevanja s tem še nisem povsem razrešil. Na trgu je veliko naprav, od predvajalnikov do digitalnih sprejemnikov televizijskega programa, ki se prav tako ponašajo s sistemom Android. Pogosto je razlika v tem, da pri teh Google ni imel vpliva. Do tega pride, ko se proizvajalec odloči na svojo napravo namestiti prostokodno različico sistema Android, ki je na voljo vsem in brez omejitev, ter ji doda svoje okolje. Primer takšne naprave sta NEO Smartbox Telekoma Slovenije in Amazonov Fire TV.
Do spremembe imena Googlovega sistema za televizorje je prišlo, da bi poudarili napredek – s poudarkom na večji svobodi prilagajanja (poosebljanja) okolja in vključitvi storitev umetne inteligence kot pomoči pri iskanju vsebine. Tu se velja za trenutek ustaviti. Pomembna funkcija vsakega sodobnega televizorja je glasovno iskanje in upravljanje, tu pa se za slovenskega uporabnika pokaže pomanjkljivost – odsotnost podpore za slovenski jezik. Tu se kažejo prednosti odločitve za prostokodno različico sistema, natančneje za NEO Smartbox. Telekom Slovenije je namreč poskrbel, da za razliko od Googlovega okolja zelo dobro razume izgovorjeno slovenščino.
Morda je največja prednost sistema Android na televizorju bogat nabor raznolikih aplikacij. V okolju prej omenjenih sistemov proizvajalcev je aplikacij veliko manj. Vedno so na voljo tiste za uporabo globalno (Netflix) ali lokalno (Voyo) priljubljenih storitev, ne pa tudi tistih, ki so zasnovane za manjše skupine uporabnikov. V sistemu Android so razmere drugačne. Pogosto je dovolj, da aplikacijo razvijejo enkrat, nato pa je dostopna na vseh televizorjih s tem sistemom prek enotne Googlove trgovine. Velja opomniti, da ta ni enaka trgovini na mobilnih telefonih, saj vsebuje samo aplikacije, ki brez težav delujejo na televizorju. Odstranjene so na primer tiste, ki niso zasnovane za uporabo na napravah brez zaslona, občutljivega na dotik.
Tako kot vsaka naprava, ki se ponaša z Googlovo programsko opremo in storitvami, tudi televizor zahteva prijavo z Googlovim računom. Ta je lahko enak osebnemu računu, ki ga uporabljate na mobilnem telefonu za dostop do poštnega predala na Gmailu in oblačnih storitev. Vendar priporočam, da ločite osebni račun od družinskega in za dostop televizorja do Googlovega »obljubljenega sveta« ustvarite družinski račun. To je tudi varneje. Najslabše je uporabljati istega na vseh mogočih (in nemogočih) napravah, kajti tako je večja možnost, da vam ukradejo geslo.
Videz okolja na zaslonu televizorja je sicer precej drugačen od videza sistema Android na mobilnem telefonu. Namesto da bi vas pozdravil zaslon, poln aplikacij in pripomočkov, kot so iskalno polje, vreme ali ura, so nameščene aplikacije prikazane na traku v spodnjem delu zaslona. Nad njim se razprostira trak z zaslonskimi slikami vsebin, ki ste si jih nedavno ogledali. Največji del zaslona je namenjen priporočilom vsebin, za katere programski algoritmi predvidijo, da bi vas morda zanimale in so vam dostopne. To je še en razlog, zakaj je prijava z računom nujna. Okolje se uči, kaj vam je všeč, saj drugače takšna priporočila ne bi bila mogoča (ali uporabna).
Pomemben del sistema je Googlov pomočnik, ki podobno kot tisti na mobitelu ali pametnem zvočniku skrbi za upravljanje televizorja, dostop do vsebin in preverjanje naprav pametnega doma ter odgovarja na vprašanje. Da je vse to mogoče, mora biti televizor žično ali brezžično povezan v domače omrežje.
Aplikacije za priljubljene storitve pogosto delujejo na večini televizorjev. Vendar ne vse. Okolje Android ima tozadevno določene prednosti. Na svojega boste zlahka nadomestili medijska predvajalnika Kodi ali Plex z vsem, kar ta dva dovolita, večji je nabor spletnih brskalnikov, da aplikacij pametnega doma, ki so vezane na proizvajalce, ne omenjam. Z nekaj veščine je mogoče namestiti celo aplikacije, ki niso neposredno dostopne prek različice tržnice Google Play za televizorje.
Če želite imeti televizor z Googlovim sistemom, potem morate kupiti model, ki ga ima tovarniško nameščenega. Gre za modele Philipsa, Sonyja, TCL-ja in Panasonica, ki so umeščeni v E-trgovino Telekoma Slovenije.
Tako kot niso enaki mobiteli, tudi niso enaki televizorji s sistemom Android. Proizvajalci nanje običajno namestijo še kaj svojega, kar jih loči od modelov tekmecev. Televizorji Sonyja so na primer opremljeni z njihovimi algoritmi izboljšave slike, ki so drugačni od algoritmov Panasonica ali Philipsa.
Nekaj pa jim je skupno. Google TV je opremljen z vsemi tehnologijami, orodji in aplikacijami, ki pomagajo, da je povezava mobilnih naprav, predvsem mobitelov in tabličnih računalnikov s sistemom Android, čim bolj hitra in preprosta. Za to se vedno najde potreba, največkrat ko se odločite, da boste zbrani družbi pokazali videoposnetke z zadnjega dopusta.