Kaj storiti, če vas pesti počasna internetna povezava

Tehnik Maks
Tehnik Maks
Pred 225 dnevi
·
Čas branja: 4 min
·
Poslušaj vsebino

Ste se kdaj vprašali, zakaj je vaša internetna povezava tako počasna? Slaba hitrost interneta lahko močno vpliva na vaše spletne izkušnje – od nalaganja spletnih strani do videoklicev.

Preverili bomo, kaj so razlogi za počasen internet in kaj storiti, da težavo odpravimo!

Pogosti vzroki za počasno internetno povezavo

Preden se lotimo iskanja rešitve, je treba prepoznati vzroke, ki nam upočasnjujejo internetno povezavo.

Najpogostejše težave z internetno povezavo so

  1. Težave z omrežnimi kabli: Prvi korak pri odpravljanju težav s počasnim internetom je preverjanje omrežnih kablov. Preverite, ali so kabli, ki povezujejo vaš modem in router, pravilno priključeni in brez poškodb. Če opazite kakršnekoli poškodbe, kable nemudoma zamenjajte, saj lahko povzročajo motnje v signalu.
  2. Visoka latenca: Latenca pomeni čas, potreben za prenos podatkov od vaše naprave do cilja in nazaj. Visoka latenca povzroča opazne zamude pri nalaganju vsebin in motnje pri igranju iger ali videoklicih. Latenco najpogosteje povzročajo dolga fizična razdalja do strežnikov in omrežne obremenitve.
  3. Stare naprave, potrebne posodobitve: Zastarele naprave, kot so računalniki, telefoni ali igralne konzole, morda ne podpirajo najnovejših hitrosti WiFi. Redne posodobitve operacijskih sistemov in programske opreme ter zamenjava starih naprav bodo izboljšale hitrost in zmogljivost povezave.
  4. Preobremenjenost ponudnika internetnih storitev (ISP): Vaš ponudnik lahko zmanjša hitrost internetne povezave zaradi preobremenjenosti omrežja, zlasti v času večje uporabe. Bodite pozorni na čas dneva, ko je vaša internetna povezava še posebej počasna, in morda boste tukaj odkrili vzrok.
  5. Virusi in vohunska programska oprema: Ti zlonamerni programi lahko močno obremenijo vaš sistem, saj porabljajo procesorsko moč in pošiljajo ali prejemajo podatke v ozadju. Poskrbimo, da imamo nameščen zaupanja vreden protivirusni program, ki redno pregleduje naš računalnik.
  6. Dodatki na brskalniku: Različni dodatki in vtičniki v vašem spletnem brskalniku lahko povzročijo počasno nalaganje spletnih strani; še posebej tisti, ki prekrivajo oglase ali zagotavljajo dodatne funkcionalnosti. Preverite seznam nameščenih dodatkov in onemogočite tiste, ki niso nujno potrebni za vaše vsakdanje brskanje po spletu.
  7. Preobremenjenost naprave: Ste morda eden tistih, ki ima v vsakem trenutku odprtih na desetine zavihkov brskalnika ali aplikacij? V tem primeru je ravno to lahko krivec za počasno delovanje vaše naprave. Prekomerna uporaba sistemskih virov lahko povzroči upočasnitev vseh nalog, vključno z uporabo interneta. Zaprite vse nepotrebne aplikacije in zavihke ter preverite, ali vaš sistem potrebuje nadgradnjo pomnilnika (RAM) ali nadgradnjo procesorja. Prav tako je priporočljivo, da računalnik občasno popolnoma izključimo (in ga ne puščamo v stanju spanja, ko ga ne potrebujemo).

Kako odpraviti težave z internetno hitrostjo

Najprej preverite, ali vaša trenutna hitrost ustreza tisti, ki jo plačujete. Za to lahko uporabite orodja, kot je na primer akostest.net. Ti testi vam omogočajo, da ocenite hitrost prenosa in nalaganja povezave.

Če hitrost, ki jo dosežete med testiranjem, znatno odstopa od hitrosti v vaši pogodbi, lahko težava tiči v prej omenjenih dejavnikih. Preberite več o tem, kako narediti test hitrosti interneta.

Ko ugotovite, kaj je krivo za vaš počasen internet, pa lahko poiščete eno ali več rešitev.

Uporaba VPN

Če sumite, da vaš ponudnik namerno upočasnjuje vašo hitrost, vam lahko uporaba VPN pomaga. Virtualna zasebna omrežja (VPN) skrijejo vaš IP-naslov in šifrirajo vašo povezavo, kar oteži vašemu ponudniku, da zazna in omeji vašo hitrost. Da preverite, najprej testirajte hitrost brez VPN, nato pa še z aktiviranim VPN. Če hitrost z VPN znatno presega hitrost brez njega, je možno, da vaš ISP omejuje hitrost povezave.

Kaj je VPN, pa preverite v članku v povezavi.

Nadgradnja opreme

Razmislite o nadgradnji svojega usmerjevalnika ali routerja, še posebej, če je star več let. Novejši modeli usmerjevalnikov ponujajo izboljšano pokritost in večjo hitrost. Razmislite tudi o investiciji v kakovosten WiFi-ojačevalec, ki bo poskrbel, da bo vaš dom bolje pokrit tudi v bolj oddaljenih prostorih.

Izbira zanesljivega ponudnika internetnih storitev

Če po vseh zgoraj omenjenih korakih še vedno opažate težave z internetno povezavo, lahko težava izvira iz vašega ponudnika. Preverite, ali ta izpolnjuje obljube glede hitrosti in kakovosti storitev. V nekaterih primerih lahko zamenjava ponudnika za bolj zanesljivega prinese izboljšave v hitrosti in zanesljivosti povezave. Pred zamenjavo ponudnika si vzemite čas za raziskovanje in primerjanje različnih ponudnikov v svoji regiji ter izberite tistega, ki najbolj ustreza vašim potrebam.

Telekom Slovenije je vodilni ponudnik internetnih storitev v Sloveniji, saj zagotavlja zanesljivo mobilno in fiksno omrežje z zmogljivo in varno povezavo.

Optimizacija nastavitev omrežja

Napačne omrežne nastavitve, kot so slabo izbrani DNS-strežniki ali neoptimalni WiFi-kanali, lahko vplivajo na hitrost povezave, pomaga pa lahko redno posodabljanje omrežnih gonilnikov in optimizacija omrežnih nastavitev.

Odzivnost naprav

Poskrbite, da so vaše naprave, kot so računalniki, telefoni ali igralne konzole, posodobljene z najnovejšimi različicami operacijskih sistemov in gonilnikov. Zastarele naprave lahko omejijo hitrost vaše povezave, saj ne podpirajo najnovejših tehnologij. Prav tako je priporočljivo, da na napravi ne teče preveč aplikacij hkrati, saj lahko to vpliva na njeno zmogljivost.

Preverjanje omrežne obremenitve

Če v vašem gospodinjstvu več uporabnikov hkrati uporablja internet, lahko to povzroči preobremenitev omrežja in upočasni hitrost. Razmislite o razporeditvi nalog, kot so prenosi velikih datotek ali videoklici, v času z manjšo obremenitvijo omrežja, da zmanjšate vpliv na hitrost povezave.

S temi koraki boste lahko bolje razumeli in odpravili težave z internetno hitrostjo, kar vam bo omogočilo hitrejšo in zanesljivejšo internetno izkušnjo.

Ženska, ki frustrirano gleda v ekran prenosnega računalnika.

Optika – bliskovito hiter internet

Če se vam kljub opisanim rešitvam še vedno zdi, da imate počasen internet, potem preverite možnost priklopa na optiko.

Optični internet prinaša vrsto prednosti v primerjavi z drugimi vrstami povezav, kot so koaksialni kabli, bakrene linije in brezžične povezave. Ena od največjih prednosti je hitrost. Optična vlakna omogočajo gigabitne hitrosti prenosa podatkov, kar pomeni, da lahko brez težav prenašate ogromne količine podatkov v oblaku ali nalagate obsežne igre brez opazne zakasnitve.

Z optičnim internetom lahko gledate filme, športne prenose in druge videovsebine v vrhunski kakovosti slike in zvoka na več zaslonih hkrati, brez zmrzovanja ali težav z nalaganjem vsebin.

Optična vlakna so tudi izjemno zanesljiva. Ker niso občutljiva na elektromagnetne motnje, zagotavljajo stabilno povezavo tudi v slabih vremenskih pogojih, poleg tega pa so okolju prijazna, saj imajo manjšo porabo energije in daljšo življenjsko dobo.

Če še niste prešli na optični internet, preverite možnosti na vašem območju. Telekom Slovenije več kot 250.000 gospodinjstvom v Sloveniji omogoča enostaven in brezplačen priklop na optiko, kar vam lahko prinese najvišjo hitrost in najboljšo kakovost povezave. Tako bo počasen internet kmalu stvar preteklosti. Več o optiki pa si lahko preberete v našem članku: Kaj je optika.