Ali veste, da lahko družbena omrežja oblikujejo naše misli in čustva? Preberite, kako lahko zmanjšamo njihov vpliv in zaščitimo svoje možgane.
Tehnologija je postala neločljiv del našega vsakdana. Pametni telefoni, družbena omrežja in razne aplikacije so spremenili način, kako komuniciramo, delamo in preživljamo prosti čas. A tehnologija ni zgolj orodje, ki nam olajša življenje – njen vpliv seže globlje, saj lahko vpliva celo na naše možgane.
Vsakič, ko uporabimo napravo ali aplikacijo, se naši možgani prilagodijo, da se odzovejo na nova pravila in dražljaje. Naša pozornost, spomin in celo čustvovanje se spreminjajo v skladu z zasnovo teh tehnologij. Algoritmi nas usmerjajo k vsebinam, ki vzbujajo močna čustva in oblikujejo naše preference. Obvestila nas nenehno prekinjajo, na novo definirajo, kaj možgani zaznavajo kot pomembno. Vpliv je tako subtilen, da ga pogosto niti ne opazimo – a njegova moč je ogromna.
Kako torej tehnologija spreminja naše možgane? Poglejmo, kako lahko vsakodnevna uporaba naprav vpliva na naše kognitivne in čustvene sposobnosti.
Algoritmi družbenih omrežij so orodje, ki omogoča boljšo uporabniško izkušnjo, vendar pa so hkrati tudi mehanizem, ki subtilno preoblikuje naše vedenje. S spremljanjem naše uporabe aplikacij in naprav algoritmi prilagajajo vsebine, da čim bolj pritegnejo našo pozornost. Tako nam pogosto prikazujejo informacije, ki potrjujejo naše obstoječe mnenje, kar lahko vodi v polarizacijo družbe, saj nas dolgoročno to lahko zapre v t. i. "mehurčke prepričanj", v katerih se soočamo le z informacijami, ki krepijo naša stališča, in težje razumemo poglede drugih.
Uporabniški vmesniki aplikacij in programov niso zgolj estetski elementi – so ključni pri oblikovanju naših digitalnih navad. Obvestila, neskončno drsenje in podobne funkcije so zasnovane, da vzbudijo takojšen odziv. Rdeče pike in oblački pri obvestilih so na primer vizualni signal, ki pri uporabniku sproži občutek nujnosti.
Funkcija neskončnega drsenja pa spodbuja dolgotrajno uporabo aplikacij, saj zmanjša kognitivni "napor" za iskanje vsebine. Posledica teh oblikovalskih odločitev je kompulzivno vedenje, ki nas pogosto vodi k temu, da porabimo več časa pred zasloni, kot smo nameravali.
Multitasking – stalno preklapljanje med različnimi nalogami – se zdi nujen v digitalni dobi, a za naše možgane predstavlja velik izziv. Pri vsakem preklopu med nalogami možgani potrebujejo čas, da se prilagodijo, kar zmanjša našo sposobnost osredotočanja in slabi kratkoročni spomin. Poleg tega se manj aktivirajo nevrološke povezave, ki podpirajo globoko razmišljanje, kar dolgoročno vpliva na našo sposobnost analitičnega in kreativnega razmišljanja. Multitasking nas tako prepriča, da smo učinkovitejši, a v resnici pogosto dosežemo manj, kot če bi naloge opravljali eno za drugo.
"Družbena omrežja s svojo zasnovo ciljajo na naravne mehanizme možganov, kot je dopaminski sistem, kar lahko vodi v kompulzivne vedenjske zanke. Ključno je, da se uporabniki zavedajo teh vplivov in z rednim omejevanjem časa uporabe ter 'digitalnimi detoxi' poskrbijo za ohranitev zdravega nevrološkega in čustvenega ravnovesja,"so poudarili v centru Logout.
Zasnova socialnih omrežij, kot jim po domače tudi rečemo, izkorišča naravno človeško težnjo po iskanju novih dražljajev. Naši možgani so zasnovani tako, da hrepenijo po nečem svežem, zanimivem in nagrajujočem, saj to aktivira dopaminski sistem – mehanizem, ki spodbuja motivacijo in občutek nagrade. A pogosto se zgodi, da pričakovanega zadovoljstva preprosto ni.
Družbena omrežja in podobne tehnologije nas ujamejo v vedenjske zanke, v katerih stalno iščemo nove informacije ali interakcije, vendar nas te le redko trajno zadovoljijo. Ta neprestana potreba po iskanju vodi v kompulzivno vedenje, ko nenehno drsamo po vsebinah ali klikamo obvestila. Naše želje tako postajajo vse močnejše, zadovoljstvo pa vse bolj nedosegljivo, kar lahko dolgoročno vodi v občutek frustracije ali celo odvisnosti.
Družbena omrežja imajo velik vpliv na naša čustva, saj nam pogosto prinašajo več negativnih kot pozitivnih dražljajev. Negativne informacije – kot so novice o katastrofah ali konflikti – hitreje pritegnejo našo pozornost in močneje vplivajo na naša čustva kot pozitivne. Družbena omrežja to še poglabljajo z algoritmi, ki spodbujajo širjenje takih vsebin.
Poleg tega nas tehnologija izpostavlja intenzivnemu socialnemu primerjanju. Fotografije, objave in dosežki prijateljev in znancev ali celo slavnih oseb na njihovih kuriranih profilih pogosto prikazujejo le popolne trenutke, zaradi katerih se lahko počutimo manjvredne ali nezadostne. Takšna dinamika povečuje tesnobo, stres in občutek socialne izoliranosti.
Čeprav uporaba družbenih omrežij ponuja številne prednosti, je pomembno, da se zavedamo njenih psiholoških učinkov. S premišljeno uporabo lahko zmanjšamo negativni vpliv in ohranimo čustveno ravnovesje.
Dolgotrajna uporaba družbenih omrežij prinaša pomembne spremembe v nevronskih povezavah v možganih. Ena izmed prilagoditev je zmanjšanje naše sposobnosti za daljšo koncentracijo. Stalna izpostavljenost hitrim in pogosto nepovezanim informacijam – kot smo je navajeni pri brskanju po družbenih omrežjih ali skakanju med nalogami – preoblikuje nevronske poti, odgovorne za pozornost. Posledično se naši možgani prilagodijo na kratke intervale osredotočenosti, kar lahko oteži poglobljeno razmišljanje ali reševanje kompleksnih problemov. To je pred časom ugotovila Delovna skupina Nacionalne akademije znanosti iz ZDA.
Prepogosta uporaba tehnologije vpliva na našo delovno in dolgoročno spominsko funkcijo. Ker se vse bolj zanašamo na zunanje vire, kot so pametni telefoni, se zmanjšuje potreba po pomnjenju informacij, kar dolgoročno oslabi spominske zmogljivosti. Spreminjajo se tudi naši čustveni odzivi; večja odvisnost od takojšnje povratne informacije – na primer všečkov in komentarjev – lahko vpliva na razvoj možganskih regij, povezanih z nagrajevanjem.
To je še posebej zaskrbljujoče pri razvijajočih se možganih naših otrok, zato moramo biti starši še posebej pozorni na varno rabo tehnologije pri njih. Na naši platformi Uživajmo pametno boste našli številne nasvete in priporočila strokovnjakov za varno rabo interneta.
Obstajajo številni načini za zmanjšanje negativnih učinkov. Redno izvajanje digitalnega razstrupljanja, omejevanje časa na zaslonu in namenjanje časa dejavnostim, ki zahtevajo daljšo koncentracijo, lahko pomagajo ohranjati zdrave nevronske povezave. Prav tako so koristne aktivnosti, kot so branje, meditacija in telesna vadba, ki spodbujajo različna področja možganov ter pomagajo pri ponovni vzpostavitvi ravnovesja. Za otroke so primerne tudi aplikacije za starševski nadzor, ki nam pomagajo paziti na primerne vsebine in čas uporabe tehnologije.
V svetu, v katerem smo povezani prek številnih družbenih omrežij in naprav, je pomembno, da se zavedamo njihovih vplivov na naše možgane. Tehnologija ni več zgolj orodje, temveč dejavnik, ki oblikuje našo pozornost, čustva in odločitve. Z nadaljnjim razvojem digitalnih orodij in platform bo ta vpliv še večji, zato je odgovorno ravnanje s tehnologijo nujno.
Z uporabo aplikacij za upravljanje časa in omejevanjem obvestil lahko zmanjšamo tveganja za negativne učinke. Razvijmo kritično zavedanje o tem, kako nas tehnologija oblikuje, in sprejmimo odgovornost za našo digitalno prihodnost. Z večjo pozornostjo do lastnih navad lahko zaščitimo svoje duševno zdravje in ustvarimo zdravo ravnovesje med tehnologijo ter resničnim svetom.
Vir: https://www.logout.org/sl/blog/kako-druzbena-omrezja-preoblikujejo-nase-mozgane